Różne Rynek wydawniczy

Jak Polacy spędzili tegoroczne, letnie urlopy? Podsumowanie wyników badań


*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 976 respondentów w formie ankiety on-line w czerwcu 2021.

Czas letnich urlopów dobiega końca. Jak i gdzie je spędzaliśmy? Czym kierowaliśmy się wybierając miejsce wypoczynku? Z jakich atrakcji najchętniej korzystaliśmy? Podsumowanie przygotował serwis Prezentmarzeń w oparciu o wyniki zrealizowanego badania „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021”*.


Ponad 70% Polaków biorących udział w badaniu wypoczywało w czasie tegorocznych wakacji w kraju, z czego 43% respondentów zdecydowało się na urlop tylko w Polsce, a 30% zarówno w kraju jak i za granicą. Najczęściej letni wypoczynek wyniósł między 8 a 14 dni, jak wynika z deklaracji 38% zapytanych Polaków.

Najchętniej wybieranym kierunkiem w turystyce krajowej było morze, jak potwierdziło 38% ankietowanych. W góry zamierzało się wybrać 20% zapytanych Polaków, na Mazury 17%. Swoich entuzjastów podczas tegorocznego lata znalazły także wycieczki objazdowe, na taką formę wypoczynku postawiło 14% ankietowanych.

Na wakacyjnym wypoczynku liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i aktywne spędzanie czasu, co potwierdziło 34% respondentów, dla których głównym kryterium wyboru miejsca była dostępność ciekawych atrakcji i rozrywek.

Na urlop najczęściej wyjeżdżaliśmy z rodziną, jak deklarowało 35% ankietowanych Polaków oraz z partnerem lub partnerką – 29% odpowiedzi. Równie często na wakacyjny wypoczynek zamierzaliśmy wybrać się z przyjaciółmi i znajomymi, jak potwierdziło 29% respondentów. Tylko 7% zapytanych Polaków chciało spędzić tegoroczny urlop samotnie.

Podczas urlopu staraliśmy się odciąć od pracy. Na sukces na tym polu miało szansę ponad 50% zapytanych Polaków, którzy zadeklarowali, że potrafią na wakacjach nie myśleć o służbowych obowiązkach. Niestety 19% respondentów przyznało, że zdarza im się podczas urlopu pracować, 14% zdradziło, że pozostaje w kontakcie mailowym lub telefonicznym ze swoim pracodawcą, a 13% ciągle myśli o pracy.

Tegoroczne, letnie wakacje charakteryzowały się większą chęcią Polaków do próbowania sportów ekstremalnych. Według co trzeciego respondenta badania „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” wynikało to głównie z faktu, że po ciężkim roku byliśmy spragnieni mocnych, ale pozytywnych wrażeń. Zdaniem 28% respondentów musieliśmy odreagować pasywną rozrywkę z ostatnich miesięcy.

Tegoroczne wakacje po ciężkim, pandemicznym roku sprzyjały poszukiwaniu nowych doświadczeń z nutą adrenaliny, jaką dają sporty ekstremalne. Niesłabnącą popularnością cieszyły się skoki ze spadochronem i na bungee, nie brakowało również amatorów wodnych atrakcji, jak flyboard czy kitesurfing – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Na wakacyjny urlop średnio wydaliśmy według deklaracji 1500 zł na osobę. Największą część wypoczynkowego budżetu pochłaniało zakwaterowanie – 38% odpowiedzi i jedzenie – 22%. Na kolejnej pozycji znalazł się dojazd na urlop – 20% oraz atrakcje i rozrywki – 20% odpowiedzi. Letni urlop 47% zapytanych Polaków finansowało z oszczędności, 37% z bieżących dochodów, 12% musiało wziąć pożyczkę lub kredyt.

Głównymi kryteriami przy wyborze miejsc na letni wypoczynek była dostępność ciekawych atrakcji i rozrywek, brak konieczności odbycia kwarantanny oraz możliwość przebywania w bardziej kameralnym miejscu. Ponad 50% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń odczuło, że pandemia wpłynęła na ich tegoroczny, letni urlop. 22% respondentów zdradziło, że z tego powodu zrezygnowało z zagranicznego wyjazdu. Co piąty ankietowany obawiał się, że tegoroczny wypoczynek z powodu pandemii będzie mniej udany.

Aż 80% zapytanych Polaków zadeklarowało, że podczas letniego wypoczynku zamierza wspierać polską branżę turystyczną w różnych formach. Co trzeci respondent chciał wspierać krajową gastronomię jedząc głównie w restauracjach podczas wakacji, 25% wybierając hotele i pensjonaty. Dla 22% główną formą wsparcia krajowej turystyki był wybór Polski jako kierunku tegorocznych wakacji.

*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 976 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2021.

(źródło: Prezentmarzeń)

One thought on “Jak Polacy spędzili tegoroczne, letnie urlopy? Podsumowanie wyników badań

Dodaj komentarz