Targi Targi w Polsce

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie stacjonarnie i wirtualnie

Tegoroczne Targi Książki w Krakowie odbędą się 14-17.10 w EXPO Kraków W tym roku na uczestników oprócz regałów pełnych książek, czekać będzie bardzo ciekawy program towarzyszący, m.in. Festiwal Literatury Fantastycznej, Festiwal książki górskiej i turystycznej, Sparing Tłumaczeniowy i liczne debaty oraz dyskusje, a wszystko to w dwóch przestrzeniach: stacjonarnej i wirtualnej.


Spotkania z Fantastyką, czyli magia i uczta dla wyobraźni

Podczas zbliżających się Targów za sprawą Festiwalu Literatury Fantastycznej przeniesiemy się w świat fantasy i science-fiction. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Mateusz Rogalski, autor powieści pt. Obrońcy Ahury. Pasowanie, opartej o doświadczenia rozgrywek RPG; Franciszek Piątkowski, autor serii powieści fantasy opartych o słowiańskie wierzenia i mity „Powiernik” oraz Paweł Kopijer, autor trylogii Mitrys, wciągających powieści fantasy w ramach cyklu „Kroniki Dwuświata” oraz gry planszowej fantasy adventure „Mitrys”. Pomiędzy spotkaniami odbędą się pokazy, dyskusje oraz warsztaty z kreowania własnej postaci. To nie wszystko – 15 października podczas uroczystej gali poznamy laureatów plebiscytu Fantastyczne zaskoczenie roku organizowanego przez portal nakanapie.pl.

Festiwal książki górskiej i turystycznej

W dniach 16-17 października odbędzie się Festiwal książki górskiej i turystycznej organizowany przez magazyn „Góry”. Na scenie w Hali Dunaj wystąpią znani himalaiści, m.in. gość honorowy – Krzysztof Wielicki, który opowie o swojej pasji, górskich przygodach i roli książki w jego życiu. Nie zabraknie projekcji filmowych i paneli dyskusyjnych. Na wielbicieli Tatr, tych starszych, jak i młodszych czekać będą atrakcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, a w strefie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaplanowane są pokazy pierwszej pomocy. Ponadto 16 października rozstrzygnięty zostanie 6. Międzynarodowy Konkurs na „Najlepsze wydawnictwa o górach”, organizowany przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński oraz Targi w Krakowie.

Tłumacze mają głos

Po raz pierwszy na Targach Książki w Krakowie w Saloniku Literackim odbędzie się Sparing Tłumaczeniowy z języka portugalskiego. W emocjonującym pojedynku na słowa udział wezmę Gabriel Borowski i Wojciech Charchalis, a sędziować będzie Marta Eloy Cichocka. Jeden tekst, dwóch tłumaczy i dwa różne przekłady. Kto wygra pojedynek? Tego dowiemy się podczas targów.

O przekładach literatury psychologicznej, książek popularno-naukowych z nurtu holistycznego oraz trendach dotyczących samoświadomości, rozwoju, psychologii i powrotu do natury – rozmawiać będą Dorota Pomadowska, tłumaczka Kwitnącego umysłu i Monika Skowron, tłumaczka Japońskiej sztuki czerpania mocy z przyrody. Gospodarzem spotkania będzie Agnieszka Myśliwy. Organizatorzy zapraszają również na panel tłumaczy języków Europy Środkowo-Wschodniej – Europa mniej znana. Spotkanie poprowadzi Tomasz Grabiński, tłumacz języków czeskiego i słowackiego. Jak przekłada się gry fabularne tak różne, jak „Zew Cthulhu” i „: Puść wodze fantazji?” Czy Kucyki i Wielcy Przedwieczni mają ze sobą wiele wspólnego? Czy RPG tłumaczy się inaczej niż prozę lub poezję? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą tłumacze Maciej Nowak-Kreyer i Jakub Radzimiński podczas rozmowy o przekładach gier fabularnych.

Debaty, dyskusje, raporty…

Jak pandemia wpłynęła na potrzeby i nawyki czytelnictwa? Po jakie typy książek najchętniej sięgaliśmy podczas lockdownu? Czy kupowaliśmy więcej, czy mniej książek? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziemy w panelu dyskusyjnym Czy pandemia podniosła poziom czytelnictwa? przygotowanym przez Bibliotekę Narodową. Udział w dyskusji wezmą dr Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej, dr hab. Roman Chymkowski – kierownik Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, prof. Grzegorz Nieć – kierownik Katedry Kultury Informacyjnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz Agnieszka Staniszewska-Mól – Dyrektor Biblioteki Kraków.

Wydarzenia towarzyszące

Organizatorzy już dziś zapraszają do odwiedzenia Strefy Lema, Dziecięcej Strefy Warsztatowej z bogatym programem dla najmłodszych czytelników, Salonu Gier Planszowych dla miłośników tej formy spędzania czasu, Salonu Wydawców Katolickich, który odwiedzi między innymi Magdalena Wolińska-Riedi, autorka bestselleru Kobieta w Watykanie. Podczas targów odbędzie się również akcja społeczna „Książka za książkę” organizowana przez „Gazetę Wyborczą”, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Targi Książki w Krakowie. Celem jest wielka zbiórka książek dla małopolskich bibliotek.

Spotkania branżowe

Targi Książki w Krakowie tworzą nie tylko organizatorzy, ale całe środowisko: wydawnictwa, bibliotekarze, redaktorzy, self-publisherzy. Z myślą o wszystkich zaangażowanych zespół Targów Książki w Krakowie przygotował specjalny program szkoleniowy dla przedstawicieli branży z udziałem cenionych specjalistów. O tym, jak zmieniał się rynek medialny w ostatnich latach i co to oznacza dla osób zajmujących się marketingiem, opowie Piotr Zieliński, dziennikarz przez wiele lat związany z telewizją TVN i programem Dzień Dobry TVN. Na temat strategii, planu działania w digital marketingu oraz influencer marketingu uczestnicy porozmawiają z ekspertami z Toucan Agency. Na pytanie – Jak przygotować dobry plan promocji, żeby dać książce szansę na stanie się bestsellerem odpowie Karina Caban-Rusinek, ekspertka marketingu wydawniczego. O sukcesie w tworzeniu i sprzedaży książek dla osób 50+ opowiedzą Izabela Pajor i Magdalena Kos, ekspertki marketingu wydawniczego z Silver Guru. Spotkania będą prawdziwym crème de la crème dla osób zajmujących się public relations, strategów, digital marketingowców i osób pracujących w działach promocji.

Po blisko dwóch latach przerwy „pod dachem” EXPO Kraków ponownie spotkają się miłośnicy literatury, którzy wśród regałów pełnych książek spędzą cztery przyjemne, jesienne dni.

Szczegóły:

www.ksiazka.krakow.pl
https://www.facebook.com/targi.ksiazki.w.krakowie

Dodaj komentarz