Targi Targi w Polsce

Wydawnictwo Egmont na 32. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

W dniach 2-3 października br. odbędzie się największy polski festiwal komiksów i gier. Po dwóch latach przerwy wydarzenie powraca do łódzkiej Atlas Areny. Organizatorzy – EC1 Łódź – Miasto Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur” – przygotowali bogaty program spotkań, prelekcji, paneli dyskusyjnych, warsztatów i wideo-wywiadów, a także strefę targową, strefę planszówek i gier wideo oraz wystawę konkursową, którą można będzie oglądać w EC1 Łódź.
Wydawnictwo Egmont, jak co roku, aktywnie bierze udział w imprezie i zaprasza wszystkich fanów komiksów i gier do uczestnictwa w spotkaniach i panelach festiwalowych, do zmagań przy planszy oraz do odwiedzenia stoiska Egmontu na płycie głównej Atlas Areny.


W tym roku Egmont zaprasza na spotkania autorskie, panele poświęcone swoim komiksom, projekcje wywiadów z zagranicznymi autorami oraz do strefy gier planszowych, gdzie będzie można zagrać w kultowe gry z oferty Egmontu, a także przetestować nowości: gry „TERRA. Jak dobrze znasz świat?”, „Pędzące żółwie XXXL”, „Na barana” i „Ubongo Junior 3D” oraz przedpremierowo grę „UBONGO Lines”.

Gratką dla wszystkich fanów twórczości Janusza Christy będzie sobotnie spotkanie poświęcone jubileuszowej edycji Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz, którą wydawnictwo Egmont przygotowało z okazji 50.lecia serii. O pracach nad kolekcją opowiedzą Paulina Christa – wnuczka Mistrza, Tomasz Kołodziejczak – wydawca, Krzysztof Janicz – znawca twórczości Janusza Christy oraz Arkadiusz Salomoński odpowiedzialny za renowację kolorystyczną plansz komiksowych i okładek oryginalnych „Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz”. Premiera pierwszego tomu zaplanowana jest na 13 października br., ale album będzie dostępny w przedsprzedaży podczas Festiwalu na stoisku wydawnictwa Egmont.

Miłośników dzielnych słowiańskich wojów zainteresuje też spotkanie z kontynuatorami kultowej serii Janusza Christy – Sławomirem Kiełbusem, Maciejem Kurem i Piotrem Bednarczykiem, które odbędzie się w niedzielę o godzinie 15:00. Autorzy serii „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody” opowiedzą o pracy nad Zaćmieniem o zmierzchu i pozostałych tomach serii. Duch Janusza Christy będzie też mocno obecny podczas sobotniego spotkania zatytułowanego „Dzik, Lisek, Kubatu oraz Wojtek i Rudy, czyli komiksy dla dzieci z Egmontu”, podczas którego Paweł Kicman porozmawia z Bereniką Kołomycką, Jakubem Sytym i Piotrem Hołodem – autorami serii komiksowych nagrodzonych w Konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy (Malutki Lisek i Wielki Dzik, Kubatu, Wojtek i Rudy). Po spotkaniu, w godzinach 12:00-13:00, będzie można spotkać Berenikę Kołomycką na stoisku Egmontu i zdobyć autograf Artystki.

Interesująco zapowiada się również niedzielne spotkanie z Maciejem Kurem poświęcone komiksowi Emilka Sza. Jak wiele to nic?, który przedpremierowo będzie można kupić na stoisku Egmontu. Komiks o Emilce to mieszanka absurdalnego humoru z czułą opowieścią o relacjach międzyludzkich pokazujący, że świat można też postrzegać w nietypowy, niekonwencjonalny sposób. 

Na fanów komiksów dla dzieci i młodzieży czekają też projekcje wywiadów, które organizatorzy Festiwalu nagrali z twórcami cenionych serii dziecięcych Egmontu. W sobotę w sali C będzie można obejrzeć na wielkim ekranie rozmowy z Jordim Bayarrim, hiszpańskim scenarzystą i rysownikiem, autorem serii „Najwybitniejsi naukowcy oraz z Christophem Cazenove, scenarzystą cyklu komiksów „Sisters” i „Mali bogowie”. W niedzielę warto zwrócić uwagę na projekcje wywiadów z Malin Falch, autorką komiksu Światła północy oraz z twórcami pięciotomowej serii „Pamiętniki Wisienki”: francuską rysowniczką Aurelie NeyretJorisem Chamblainem, autorem scenariusza do serii.

W niedzielę na wielkim ekranie będzie można też obejrzeć rozmowy z twórcami dwóch albumów o Myszce Miki, które we wrześniu ukazały się na polskim rynku. Oba komiksy to niezwykle oryginalne i różnorodne opowieści na nowo interpretujące przebogate uniwersum stworzone przez Walta Disneya. O albumie Myszka Miki: Miki i kraina Pradawnych opowiedzą francuski scenarzysta Denise-Pierre Filippi i włoski rysownik Silvio Camboni, a scenarzysta Lewis Trondheim w wywiadzie poruszy również temat albumu Myszka Miki. Horrifikland. Przerażająca przygoda.

Na uwagę zasługują też sobotnia projekcja rozmowy z Leo, brazylijskim scenarzystą i rysownikiem, który od lat żyje i publikuje we Francji, autorem m.in. takich albumów jak Antares” i „Aldebaran oraz niedzielne nagranie wywiadu z Nicolasem Petrimaux, autorem albumu Dorwać Ramireza i nagranie rozmowy z Jonem J Muthem, autorem ilustracji m.in. do albumu Havok i Wolverine. Stopiony.

Dla fanów Gwiezdnych Wojen wydawnictwo Egmont przygotowało w sobotę projekcję wywiadu Jacka Drewnowskiego z Mikiem Siglainem – dyrektorem kreatywnym Lucas Film i autorem książek o Gwiezdnych Wojnach.

Spotkanie autorskie w tradycyjnej formie będzie miał podczas festiwalu też Bartosz Sztybor, autor scenariusza do piątego tomu komiksowych przygód Wiedźmina, zatytułowanego Zatarte wspomnienia oraz twórcy serii „Bazyliszki” – Tobiasz Piątkowski i Wiesław Skupniewicz – wydanej przez Egmont we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dla wszystkich fanów komiksów interesujące będą również spotkania z Tomaszem Kołodziejczakiem, który w sobotę o 12:00 opowie o pisaniu scenariuszy komiksowych i prozy, o swoich książkach oraz o kształtowaniu się rynku fantastyki (i jego związkach z rynkiem komiksu) w Polsce, a o 17:00 zdradzi plany wydawnicze Egmontu na 2022 rok.

Wśród zaproszonych gości nie zabraknie zaprzyjaźnionego od lat z festiwalem Grzegorza Rosińskiego, legendarnego twórcy serii „Thorgal”, a także autora albumów Szninkiel, Zemsta hrabiego Skarbka, Western i Skarga utraconych ziem. Mistrz opowie o komiksach i życiu pozakomiksowym podczas niedzielnego spotkania autorskiego.

Jak co roku, podczas festiwalu będzie zorganizowana strefa autografów, w której będzie można spotkać autorów i scenarzystów związanych z wydawnictwem Egmont oraz zdobyć dedykację w wybranym albumie.


Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Ostatnią stacjonarną edycję festiwalu w łódzkiej hali Expo-Łódź odwiedziło ponad 20 tysięcy osób. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń oraz wszystkie informacje organizacyjne znajdują się na stronie Organizatora.

(info Egmont)

Dodaj komentarz