© Anett Weirauch / Targi Książki we Frankfurcie
Targi za granicą Targi, festiwale

Targi Książki we Frankfurcie

Międzynarodowy przemysł księgarski w końcu znajdzie okazję na bezpośrednie spotkanie. 73. Targi Książki we Frankfurcie odbędą się w dniach 20-24 października 2021 r. pod hasłem „Re: connect – Welcome back to Frankfurt”. We Frankfurcie spodziewanych jest 1500 wystawców i 200 autorów.


Centrum uwagi tegorocznych Targów Książki we Frankfurcie to powrót międzynarodowego przemysłu wydawniczego” – powiedział Juergen Boos, dyrektor Targów Książki we Frankfurcie podczas  konferencji prasowej. Podczas pandemii książka pokazała na całym świecie, jak jest odporna i popularna. Każdy, kto chce zrozumieć złożoność naszych czasów, docenia kreatywność i fachowość autorów oraz dbałość redakcji, z jaką powstają książki. Literatura łączy czytelników na całym świecie. W tym roku Targi Książki we Frankfurcie po raz kolejny na tydzień staną się globalnym wydarzeniem branżowym – a program można oczywiście śledzić na żywo z dowolnego miejsca na świecie.

Targi otworzy minister stanu ds. kultury Monika Grütters – zapowiedział Juergen Boos. „Pani Grütters bardzo nam pomogła w programie Neustart Kultur”.

Bezpieczeństwo podczas pandemii
Wydział Zdrowia miasta Frankfurt wydał specjalne zezwolenie na Targi Książki we Frankfurcie: 25 tys. odwiedzających dziennie targi, wejście na podstawie spersonalizowanego biletu i zgodnie z przepisami sanitarnymi.

Gość honorowy Kanady: koncepcja hybrydowa
W targach udział weźmie delegacja literacka licząca prawie 60 kanadyjskich autorów i ilustratorów, z czego bezpośrednio na targach pojawi się dziewięcioro z nich: Michael Crummey, Michel Jean, Dany Laferrière, Canisia Lubrin, Catherine Mavrikakis, Paul Seesequasis, Vivek Shraya, Kim Thúy i Nancy Vo.

Ponad 50 innych autorów weźmie udział w różnych wirtualnych wydarzeniach; obejmuje to również wirtualne występy Margaret Atwood i Josephine Bacon podczas ceremonii otwarcia.

Program literacki w pawilonie Gościa Honorowego odzwierciedli różnorodność kulturową, językową i tradycje kraju. Pd hasłem przewodnim „Pojedyncza wielość” gość honorowy przygotował spotkania odbywające się wokół tematów: „Język i kultura”, „Zagadnienia polityczne i społeczne”, „Przestrzeń i terytoria”, „Literatura dziecięca i młodzieżowa”, „Kobiety w literaturze”, „Perspektywy LGBTQ2” oraz “Środowisko”.

20 października gość honorowy zorganizuje wieczór z dyskusjami literackimi i występami na żywo w sali festiwalowej. Kanada pojawi się również na mieście. Po raz pierwszy pojawi się również wirtualny gość pawilonu honorowego.

Inne wydarzenia

W halach ARD i Arte targi odbędą się pod hasłem „Jak chcemy żyć? Nasz etap na przyszłość ”. Na scenie ARD odbędzie się 75 wydarzeń-spotkań autorskich, a wśród gości Alina Bronsky, Jenny Erpenbeck, Elkre Heidenreich i Mai Thi Nguyen-Kim.

Po raz pierwszy działać będzie Frankfurt Studio Festival – efektem współpracy Targów Książki we Frankfurcie z czasopismem książkowym. Wydawcy będę tam mieć możliwość przedstawiać własnych autorów.

W centrum miasta, w ramach BOOK FESTIVAL, odbędzie ponad 50 wydarzeń.
(info wg Boersenblatt, fot. © Anett Weirauch /  Frankfurter Buchmesse)

Dodaj komentarz