Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Zbigniew Rokita laureatem jubileuszowej, 25. Nagrody Literackiej Nike oraz Nike Czytelników 2021

W niedzielę, 3 października 2021 r. poznaliśmy werdykt jury Nagrody Literackiej Nike – tegorocznym zwycięzcą nagrody został za książkę Kajś. Wcześniej Zbigniew Rokita otrzymał Nagrodę Nike Czytelników, przyznawaną w plebiscycie „Gazety Wyborczej”.


W finale Nike 2021 znalazły się cztery książki reporterskie, powieść, tom poezji oraz biografia. O najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce rywalizowały dwie kobiety i pięciu mężczyzn.

Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna Nagroda Nike trafiła do Zbigniewa Rokity za reportaż Kajś (Wydawnictwo Czarne)

Nagradzajmy „Kajś”, książkę pomagającą zrozumieć przemocy charakter oficjalnej historii i podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę. Książkę pokazującą, jak bardzo konieczne są zmiany i rewizje zapieczonych poglądów, ustalonych zasad. Po lekturze wiem więcej nie tylko o Śląsku, lecz o świecie, o polityce, ludziach i przypadkach. O pochodzeniu, które z reguły jest zmącone i drwi z potrzeby podziałów, stawiania granic. Mocnej też wierzę w sens zapisywania zdarzeń, a więc w literaturę – mówiła w laudacji na cześć laureata prof. Inga Iwasiow, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.

Wyboru dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.

Zwycięzca Nike 2021 otrzymał otrzymała 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Więcej o zwycięzcy Nike 2021 można przeczytać na Wyborcza.pl/nagrodanike, a w poniedziałek, 4 października na łamach „Gazety Wyborczej”.

Prócz laureata w finale tegorocznej Nike znaleźli się:

  • Kasper Bajon – Fuerte, Czarne, Wołowiec (reportaż)
  • Krzysztof Fedorowicz – Zaświaty, Wysoki Zamek, Kraków (powieść) 
  • Aleksandra Lipczak – Lajla znaczy noc, Karakter, Kraków (reportaż)
  • Grzegorz Piątek – Najlepsze miasto świata, WAB, Warszawa (reportaż)
  • Jacek Podsiadło – Podwójne wahadło, WBPiCAK, Poznań (poezja)
  • Monika Śliwińska – Panny z Wesela, Wydawnictwo Literackie, Kraków (biografia) 

Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia. Czytelnicy wyłonili w nim najlepszą ich zdaniem książkę spośród 24 tytułów nominowanych przez redakcję. Zwycięskim tytułem okazało się Nie ma Mariusza Szczygła nagrodzona Nagrodą Literacką Nike oraz Nike Czytelników w 2019 r.

Gala wręczenia Nike 2021 odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl.

Finaliści otrzymali pamiątkowe statuetki. Odbierając je, podobnie jak prowadząca Galę Grażyna Torbicka, zwracali uwagę na sytuację uchodźców, którzy przekraczają granicę z Białorusi do Polski. To nawiązanie m.in. do Michałowa, skąd ich grupa z dziećmi została odprawiona z powrotem na Białoruś. O tym przypominała publiczność w uniwersyteckiej bibliotece, trzymając białe kartki z pytaniem: “Gdzie są dzieci?”.


A oto fotoreportaż z Gali wręczenia nagród Nike 2021.


Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”.

Laureatem Nagrody Nike w 2020 r. został Radek Rak za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. W całej historii nagrody 11 razy wyróżniano powieść, 6 razy poezję i książki poetyckie, dwa razy reportaż, dwa razy eseje, dwa razy książki autobiograficzne lub opisujące historię rodziny i tylko raz dramat.

(info wg Agora SA, zdjęcia ap)

2 thoughts on “Zbigniew Rokita laureatem jubileuszowej, 25. Nagrody Literackiej Nike oraz Nike Czytelników 2021

Dodaj komentarz