Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – wrzesień

Na wrześniowej liście Motyli Książkowych trzy nowości i jeden “wieczny” maturalny powrót. Na miejscu pierwszym niepokonany Dziadek i niedźwiadek… Łukasza Wierzbickiego (Pointa).1. We wrześniu na pierwszym niezniszczalny bestseller – Dziadek i niedźwiadek – historia prawdziwa Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa) – sympatycznie i prosto opisane losy niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa.


2. Na drugim nowość – Plandemia Covid 19 Danuty Mikołajewskiej (Oficyna Wydawnicza “Wexel”) – lekarska ocena rewolucyjnego niszczenia porządku świata. Obnaża sztuczki medialnej propagandy, wykazując ich niezgodność z nauką. Ostrzega przed telemedycyną, zdalnym nauczaniem i ograniczaniem swobód obywatelskich. Uświadamia, że zdrowie i bezpieczeństwo stanowią pretekst do zastraszania. Łączy lekkość narracji z argumentacją, usiłującą rozbudzić czujność, warunek przetrwania w świecie rządzonym przez kłamstwo.


3. Na to miejsca awansuje z szóstego Lato, gdy mama miała zielone oczy Tatiany Tibulec (Książkowe Klimaty): Tatiana Țîbuleac w swojej debiutanckiej powieści, świetnie przełożonej z języka rumuńskiego, opowiada o tej najpierwszej i najważniejszej więzi, jaką jest więź z matką. Opowiada w sposób zmysłowy, pełen melodii, nienawiści i czułości. Opowiada genialnie – jak nikt dotąd.
Maciej Topolski


4. Nowość na liście – Kości, które nosisz w kieszeni Łukasza Barysa (Cyranka): Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.  
Łukasz Barys prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.


5. To już siódmy ilustrowany atlas warszawskiej architektury wydany nakładem Centrum Architektury. ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego obejmuje obszar warszawskiego śródmieścia rozciągający się na północ od Alej Jerozolimskich. Granicą północną jest zbudowana po wojnie Trasa W–Z, od wschodu Skarpa Warszawska i zabudowa staromiejska, a od zachodu aleja Jana Pawła II. Atlas przedstawia 76 budynków, założeń i detali architektonicznych, pomników i rzeźb znajdujących się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy.


6. Kolejna nowość – Zaświaty Krzysztofa Federowicza (Wysoki Zamek): Krzysztof Fedorowicz od lat wytwarza świetne wina, a teraz napisał wybitną książkę. Takie rzeczy się niemal nie zdarzają (Robert Makłowicz).
Makłowicz ma rację. Tylko wrażliwy poeta, pisarz i winiarz mógł napisać wybitną książkę o świecie wina, który komunistycznym barbarzyńcom niemal udało się wyrzucić na śmietnik.


7. Z drugiego powrócił na miejsce siódme (wg lipcowego rankingu) romans biurowy Mój Szef Melissy Darwoord (wyd. Melissy Darwoord).


8. I kolejny spadek, choć wciąż od miesięcy na liście – Mój Szef As Melissy Darwoord (wyd. Melissy Darwoord)


9. Całkiem zwyczajny kraj Briana Porter-Szucsa (Wydawnictwo Filtry) pojawił się na liście Motyli Książkowych w lutym br. Po pół roku wraca do pierwszej dziesiątki: Całkiem zwyczajny kraj to Historyczny esej, w którym autor polemizuje z cierpiętniczo-bohaterską interpretacją polskich dziejów, tak powszechną w publicznym dyskursie, i oferuje świeże spojrzenie na kształtowanie się idei polskiej państwowości, a także formowanie się świadomości narodowej i społecznej po 1795 roku.
Porter-Szűcs jako „zewnętrzny” badacz nie ma problemu z kwestionowaniem mitów dotyczących naszej historii, co dla ich wyznawców może okazać się zaskakujące lub trudne do przyjęcia.
Czy faktycznie chłopi identyfikowali się z polskością? Czy na pewno II RP szanowała swoich niepolskich obywateli i przestrzegała ich praw? Czy życie w PRL było jedną wielką udręką? Czy Polacy mieli (i mają) jasną wizję państwa, czy kształtowało się ono niejako przez przypadek?
Siłą książki jest nie tylko niezależność myślenia autora oraz odkrywcze przykłady, ale też żywo prowadzona narracja i przystępny język.


10. Pierwszą dziesiątkę zamyka wciąż powracająca na listę pozycja Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym – praca zbiorowa
wydawnictwa Elimat.


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Upiór. Historia naturalna, Łukasz Kozak (Evviva l’arte)
12. Wymazywanie, Thomas Bernhard (wyd. Od Do))
13. Kto zabił Iwonę Wieczorek, Janusz Szotak (Milenium Media AWPK)
14. Szkoła ciecia, Alicja Grabowska, Lucyna Grabowska (Szarotka)
15. Szamańska choroba, Hugo Bader (BDM Hugo-Bader Media) )
16. Choroba refluksowa przełyku. Dieta i jadłospisy, praca zbiorowa (Magazine.pl)
17. Ukochane równanie profesora, Yoko Agawa (Tajfuny)
18. Bez strategii przetrwania, Denis Urubko (Mountain Quest)
19. Laila znaczy noc, Aleksandra Lipczak (Karakter)
20. Kronika z młodości, Guy Delisle (Kultura Gniewu)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz