Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy Targi w Polsce

Wolne Lekturty zapraszają na Krakowskie Targi Książki i polecają nowości

Wolne Lektury (WL)zapraszają we czwartek 15 października na spotkanie z udziałem Zośki Papużanki i Jarosława Lipszyca na temat zdalnego nauczania i roli Wolnych Lektur w zapewnieniu dostępu do edukacji.  Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube WL, można też wziąć w nim udział na żywo w ramach Międzynarodowych Targów Książki w hali EXPO w Krakowie (godz. 12:30-14:00, sala Lwów BC).
Stoisko Wolnych Lektur w Hali Dunaj (nr A29).

A co nowego na bibliotecznych półkach Wolnych Lektur (WL)? W ramach roku lemowskiego WL poszerzają kolekcję fantastyki pióra Karela Čapka. Obok Fabryki Absolutu i R. U. R. właśnie opublikowano nowe tłumaczenie Inwazji jaszczurów. Autorem przekładu jest Jacek Illg, aforysta i tłumacz m.in. Milana Kundery.

Kapitan van Toch to typ bohatera jak z powieści Conrada: łączący w sobie cechy nieco gburowatego mizantropa i nieco infantylnego romantyka. Wiedziony swoistym poczuciem misji cywilizacyjnej, zmieszanym z rozczuleniem czy współczuciem, postanawia pomóc pewnym istotom żyjącym u wybrzeży jednej z wysp w pobliżu Sumatry i sprawić, aby mogły obronić się przed napaściami rekinów. Sytuacja zaczyna rozwijać się zgodnie z prawami powszechnie rządzącymi psychiką ludzką i mechanizmami społecznymi: wkrótce świat staje u progu apokalipsy…

Przez najbliższe dwa miesiące powieść będzie dostępna dla Przyjaciół Wolnych Lektur, bo to właśnie dzięki ich hojności powstało pierwsze wolne tłumaczenie tej klasyki fantastyki. Aby dołączyć do tego grona, wystarczy przekazać darowiznę w dowolnej kwocie, korzystając z płatności online lub przelewem na konto.

Z nowości Wolne Lektury polecają także:

  • Nowe tłumaczenie powieści Doktor Dolittle i jego zwierzęta,
  • Doktor Jekyll i pan Hyde — klasyczna powieść grozy Roberta Louisa Stevensona (w przekładzie Bertolda Merwina) do czytania i słuchania w naszej bibliotece, to lektura w sam raz na Halloween!,
  • Spłacony dług — kryminalna zagadka pióra Edgara Wallace’a — pośpieszny ślub, szajka fałszerzy pieniędzy i Londyńskie tajemnice w stylu retro w sam raz do czytania w jesienne wieczory.

Z propozycji non-fiction:

  • Rozmyślania — audiobook z klasycznym dziełem Marka Aureliusza, który dla Wolnych Lektur przeczytał Marcin Popczyński.
  • Uwagi o rządzie Polski — propozycje reform Polski pióra Jean-Jacques’a Rousseau, były szeroko dyskutowane i ich ślad można odnaleźć w Konstytucji 3 maja.
  • Milton i jego wiek — sylwetka wielkiego angielskiego poety na tle wojny domowej i rewolucji, autorstwa Romana Dyboskiego.
  • W czerwonej Hiszpanii — reportaż Ksawerego Pruszyńskiego z wojny domowej w Hiszpanii.
  • Chłopcy z ulic miasta — reportaż Haliny Górskiej z lat 30. XX w. pokazujący m.in. sylwetki lwowskich gazeciarzy i innych “dzieci ulicy”.

(info Wolne lektury)

Dodaj komentarz