EDYCJA 2020/2021 Edytorstwo Konkurs EDYCJA Różne

Konkurs EDYCJA: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca: “II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki”

Tak “zwariowanej” publikacji – bo książką to trudno nazwać – jeszcze nie widziałem… Pięć w jednym – tyle w jednej oprawie ich się aż mieści. Każda w innym formacie, w innym układzie graficznymi i kolorystyce, na innym papierze.


Co więc tu mamy? Najpierw podłużna, wyciągnięta w górę broszura prezentująca samą ideę Konkursu oraz spis zawartości całej publikacji; całość na aplach – granatowej (tekst polski) i błękitnej (angielski). Dalej prawie kwadratowa (lekko wydłużona), na 2/3 wysokości broszury i wyrównana do jego dolnego boku książeczka – to część oficjalna-regulaminowa konkursu; ta w kolorystyce chamois (papier wnętrza) i brązu (kartonowa okładka). Następna w kolejności jest nieco szersza i wyższa od wcześniejszej książeczka, tym razem równana do górnego brzegu całości – zawiera biogramy polskich kompozytorów; tu gramatura papiery jest wyższa niż wcześniej, a okładka i strony z malarskimi (w pełnym kolorze) portretami twórców w kolorze brzoskwiniowym. Potem dwukolorowa (czarno-błękitna) broszura w kwadracie z białego, błyszczącego papieru powlekanego – to wykaz członków jury. Całość zamyka lista występujących w konkursie wirtuozów – to książeczka o największym formacie (20×24 cm) i objętości. Można więc powiedzieć, że to format całej publikacji, tym bardziej, że na tej jej części opierają się wszystkie wcześniejsze. Tu z kolei mamy druk błękitno-czarny, przy czym strony z planowanym do wykonania programem muzycznym artystów na błękitnej tincie.

Uwaga! Nie myślcie Państwo, że są to odrębne publikacje zebrane we wspólnej okładce. O, nie! Paginacja jest tu zachowana od pierwszej do ostatniej strony (1-380)!

Uff! Zmęczyłem się tym wyliczaniem. Aż strach pomyśleć, jak wyglądało zamówienie do drukarni i jak ta musiała się nagimnastykować, aby to wszystko skalkulować…

A jak coś takiego wykonać? Pięć różnych publikacji , to szytych drutem (broszury), to nićmi? Otóż wspólna jest kartonowa okładka pierwszej broszury, a poszczególne części składowe całości doklejane są do siebie pasem kleju na ich okładkach. Proste?

Wszystkie części zaprojektowane klasycznie, spokojnie i z umiarem. Solidna, typograficzna robota. Odkładam sobie tę książkę na moją półkę ciekawostek edytorskich – będzie co pokazywać studentom.II MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYKI POLSKIEJ IM. STANISŁAWA MONIUSZKI

wydawca: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
tekst: praca zbiorowa pod redakcją Wojciecha Gurgula
przekład: Adama Zbyszewski
opracowanie graficzne: Marcin Władyka, Agnieszka Władyka
druk i oprawa: Argraf, Warszawa


Zobacz wszystkie nadsyłane książki: