Konkursy Organizacje branżowe Różne Rynek wydawniczy

Rozstrzygnięcie Konkursu PIK-owy Laur

15 października poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursu PIK-owy Laur Zadaniem konkursu jest podnoszenie rangi książki w mediach – uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych.


 

PIK-owm Laurem wyróżniania są dziennikarzy, którzy prezentują literaturę oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób atrakcyjny i nowoczesny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach. Rozpatrywane są publikacje z prasy, programy radiowe, telewizyjne, blogi i vlogi internetowe, portale internetowe oraz akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki.

A oto tegoroczni laureaci:

W kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych” nagrodzono “Pismo” – magazyn opinii.

W kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych” nagrodzono Ewę Zdrojkowską – Polskie Radio Olsztyn.

W kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie” nagrodzono Adama Szaję autora bloga smakksiazki.pl. (Adam Szaja w tym roku otrzymał również tytuł Ambasadora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie).


“Pismo – magazyn opinii” powstało z inicjatywy Piotra Nestorowicza – wydawcy miesięcznika i prezesa Fundacji Pismo. Jest to przedsięwzięcie pro publico bono. Ukazuje się w wersji papierowej, elektronicznej oraz audio. Podejmuje tematy związane z kulturą, nauką, ekonomią, gospodarką, technologią, społeczeństwem i polityką. Od 3 stycznia 2019 roku redaktorką naczelną Pisma jest Magdalena Kicińska, która zastąpiła Piotra Nestorowicza.

Ewa Zdrojkowska (fot. Polskie Radio Olsztyn)

Ewa Zdrojkowska: olsztynianka od urodzenie. W 1981 roku ukończyła filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Jeszcze w okresie studiów rozpoczęła współpracę z Radiem Olsztyn oraz I, III i IV Programem Polskiego Radia, dla których przygotowywała informacje kulturalne z regionu. W 2004 roku ukończyła studia podyplomowe w Instytucie Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, na kierunku: Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Od 1982 roku pracuje w Radiu Olsztyn. Początkowo w redakcji publicystyki i informacji, a następnie w redakcji artystycznej przekształconej w społeczno- kulturalną, którą kieruje do dziś.
Inicjatorka wielu przedsięwzięć pozaantenowych. Pomysłodawczyni m.in. „Niedzieli w Muzeum” – cyklu comiesięcznych spotkań na antenie Radia Olsztyn i w Muzeum Warmii i Mazur. Autorka audycji „Rozmówki polsko – polskie”, w której gośćmi byli znani pisarze, historycy literatury i ludzie kultury (m.in. Julia Hartwig, Stefan Chwin, Maria Janion, Marek Bieńczyk, Wiesław Myśliwski, Julian Stryjkowski, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski, Krzysztof Zaleski, Julia Wernio). W roku 2003 prowadziła relację z Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii (Polska była wówczas gościem honorowym Targów). Co roku odwiedza także Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie i Krakowie, gdzie spotyka się z wydawcami oraz uznanymi pisarzami promującymi swoje książki. Współpracowała także z Fundacją „ABC XXI. Program Zdrowia Emocjonalnego” (nazwa funkcjonująca do 2006 roku) oraz „Cała Polska czyta dzieciom”. Od roku 2005 członek – założyciel Warmińsko – Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie. Od 2008 roku realizuje w Muzeum Warmii i Mazur projekt pn. „Smakowite czytanie”, w którym udział biorą, zaproszeni przez nią, aktorzy oraz autorzy książek promujących kuchnie regionalne.
Wielokrotnie odznaczana za zasługi na polu kultury m.in. Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Adam Szaja: przez 10 lat reporter telewizyjny, obecnie, jak sam o sobie pisze na Twitterze, dziennikarz książkowy i ćpun literatury. Współpracuje z “Newsweekiem”, katowicką “Gazetą Wyborczą”, Radiem ZET Chilli oraz Radiem EM, a także “Dziennikiem Zachodnim”. Prowadzi spotkania autorskie, m.in. dla sieci Empik. Na blogu smakksiazki.pl zamieszcza recenzje książek, swoje i przyjaciół felietony poświęcone literaturze i książce.


Rozstrzygnięcie organizowanego przez Polska Izbę Książki  konkursu PIK-owy Laur odbyło się tradycyjnie pierwszego dnia trwania Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury (Kraków, Rynek Główny 25).

(źródła: PIK, Polskie Radio Olsztyn, Leksykon Kultury Warmii i Mazur, smakksiazki.pl)

Dodaj komentarz