W Moskiewskim Goslitmuzeum (Państwowe Muzeum Historii Rosyjskiej Literatury) 4 października odbyła się II Konferencja Science Fiction poświęcona twórczości legendarnego polskiego pisarza tego gatunku. Przeprowadzona pod tytułem „Stanisław Lem. Science Fiction i Futurologia” konferencja nie tylko odzwierciedlała dwie hipotezy kultowego polskiego pisarza, ale także określiła kluczowe tematy wykładów.
Dział Science Fiction poświęcony był różnym aspektom twórczości Stanisława Lema. Na przykład roli pejzaży w jego wczesnych pracach i refleksjom pisarza na temat szczęścia i felicytologii – doktryny osiągania szczęścia.
Uczestnicy dyskutowali o science fiction jako gatunku: rozwoju wymyślonej przez Lema fantomatyki w twórczości innych pisarzy oraz osobliwości twórczości tzw. „nowych dziwnych” autorów i „solarpunku” jako nowego podgatunku science fiction i ideologii na przyszłość. Ponadto znany badacz dzieła Lema Wiktor Jaznewicz przedstawił nowe książki poświęcone pisarzowi i zaprezentował własne prace.
Sekcja futurologiczna z kolei poświęcona była różnym scenariuszom naszej przyszłości. Prelegenci rozważali kwestie nadmiaru wiedzy i końca współczesnej nauki, mówili o problemie pracy w dziełach utopistów i rozwoju ludzkości jako gatunku biologicznego.
Wiele wykładów poświęcono problemom, z którymi boryka się dziś nasza cywilizacja: stworzenie sztucznej inteligencji i przesiedleniu ludzkości na inne planety. Uczestnicy dyskutowali także o spójności futurologii jako dyscypliny naukowej).
W II Konferencji Science Fiction wzięli udział krytycy, naukowcy, badacze i futuryści z Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy; konferencja odbyła się pod patronatem Państwowego Muzeum Literatury i osobiście jego dyrektora Dmitrija Baki.
Uczestnicy konferencji dodatkowo zwiedzili zorganizowaną przez Muzeum wystawę poświęconą 100. rocznicy urodzin Stanisław Lema, która została otwarta we wrześniu, w mansardzie domu dochodowego Luboszczyńskich-Wiernadskich.
A oto nagranie wideo z konferencji.
(źródło: godliteratury.ru)

Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.