Wystawy

“Rolke. Historie literatury” – Wystawa w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Nie jestem literatem, żeby opisywać świat słowami.
Tadeusz Rolke

W archiwum Tadeusza Rolkego zachowały się wyjątkowe i unikalne fotografie ukazujące nieznane kadry z historii literatury. Zdjęcia te były do tej pory rozporoszone i nie stanowiły odrębnego zbioru. Wystawa fotografii „Rolke. Historie literatury” poświęcona twórcom i środowisku literackiemu prezentuje je po raz pierwszy w tak dużym wyborze.

Weekend otwarcia wystawy: 22-24 października 2021 roku, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa.

https://www.facebook.com/events/397312742071428

Począwszy od lat 50. Tadeusz Rolke, nestor polskiej fotografii reportażowej, dokumentował życie artystyczne stolicy, pracując wówczas jako fotoreporter dla najważniejszych polskich czasopism. Powstawały przy tej okazji znakomite fotografie, portretujące znanych pisarzy
i poetów, a także ówczesne środowisko literackie. Pojedyncze zdjęcia pierwotnie publikowane były na łamach tygodnika „Stolica” i miesięcznika „Polska”. Niektóre powstały przy okazji dużych wydarzeń literackich, dokumentowały kongresy tłumaczy i krytyków, jubileusze czy spotkania autorskie. Inne są efektem towarzyskich spotkań lub kameralnych sesji, w których główną rolę odgrywali pozujący literaci.

Kurator wystawy – Jarosław Borowiec – dokonał wyboru kilkudziesięciu fotografii spośród ogromnego archiwum artysty. Mówią o świecie, który w znacznej mierze odszedł już do przeszłości. Chociaż jeszcze niedawno był na wyciągnięcie ręki i wydawało się, że trwał będzie zawsze. W Stawisku, w zimowej scenerii, spaceruje z psem Jarosław Iwaszkiewicz.

Na wspólnym wieczorze autorskim swoje teksty czytają Jan Brzechwa i Władysław Broniewski. Maria Kuncewiczowa nadal mieszka w Kazimierzu Dolnym. Stanisław Dygat i Stefania Grodzieńska są właśnie w Zakopanem; Julian Przyboś, Melchior Wańkowicz i Witold Wirpsza na wernisażu, a przy stolikach w kawiarni Czytelnika wciąż trwają spotkania i rozmowy.

Wystawa potrwa do 20 lutego 2022 roku.

(info Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza)

Dodaj komentarz