Różne Rynek wydawniczy

Ranking Bibliotek po raz jedenasty

W 2011 roku po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.


Przed nami jedenasta już edycja rankingu najlepiej prowadzonych bibliotek. Organizatorzy chcą wskazać i opisać gminy, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa, aktywności społecznych i przekształcają biblioteki w ośrodki służące tym celom.

Organizatorzy proszą o odpowiedź na ankietę z pytaniami dotyczącymi działalności biblioteki gminnej. Jest ona skierowana do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i gmin miejskich (z wyłączeniem miast na prawach powiatu).

W tym roku metodologia Rankingu, ankieta i sposób jej opracowania uległy zmianom. Wynikają one przede wszystkim z funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19. Korekty ankiety dokonaliśmy również po konsultacjach z dyrektorami bibliotek skupionymi w grupie InicJaTyWy, utworzonej we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Liczymy, że wprowadzone modyfikacje pozwolą na pełniejszą ocenę działalności bibliotek i lokalnych samorządów.

Ankietę należy odesłać do dnia 28 października 2021 r. na adres: anna.ogonowska@rp.pl lub wypełnić na stronie https://forms.gle/vqzMGNUqbj8pKn9cA (jeśli link jest nieaktywny prosimy go skopiować). Ankieta nie dotyczy bibliotek znajdujących się w miastach na prawach powiatu.

W razie pytań – kontakt z Anną Ogonowską kom. 696 068 064.

Liderzy Rankingu Bibliotek zostaną zaproszeni do udziału w uroczystej gali w Warszawie, podczas której odbiorą okolicznościowe dyplomy. Tradycyjnie wyniki rankingu zostaną także opublikowane w specjalnym dodatku do dziennika „Rzeczpospolita”.
(źródło: Instytut Książki)

Dodaj komentarz