Salon Dobrej Książki

Salon Dobrej Książki: “Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim…”

Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego  zaprasza na prezentację publikacji Macieja Jana Mazurkiewicza, „Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939–1945) : studium historycznoprawne”, 26 października 2021 roku, godz. 13.00, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.


75 lat od zakończenia II wojny światowej wielu z nas wciąż nie potrafi jednoznacznie określić, jaki charakter miały zbrodnie popełnione wówczas przeciwko Polakom. Skupiając się zwykle na poszczególnych aktach okrucieństwa, liczni autorzy zdają się nie odnosić ich do całości zagadnienia. Niemcy, kierując się planem zagłady narodu polskiego, zorganizowały aparat eksterminacji i systematycznie realizowały ją do 1945 r. Ich wybór środków i metod wyniszczania Polaków pozostawał niezwykle zróżnicowany geograficznie, a proces unicestwiania – rozłożony w czasie. Nie powinno to jednak przesłaniać zamiaru i istoty dokonanych zbrodni. Proponowana teoretyczna ocena czynów Niemiec w perspektywie prawa międzynarodowego uwzględnia koncepcję zakazu zbrodni ludobójstwa autorstwa polsko-żydowskiego prawnika Rafała Lemkina. Porządkuje też dotychczasowe ustalenia historyków, a jednocześnie aktualizuje zarzucone niegdyś badania prawnicze. Publikacja ma więc za zadanie zainicjować w kraju i za granicą dyskusję (nie tylko) akademicką o zagładzie Polaków i uwrażliwiać na los narodu polskiego w latach okupacji. Lektura ta, przekazana do rąk Czytelników, krok po kroku wyjaśnia, jak doszło do jednego z największych, choć dotąd nienazwanych ludobójstw XX w.

W spotkaniu udział wezmą: dr Maciej Jan Mazurkiewicz, Andrzej Kotecki, Jan Engelgard.

Premiera filmowa z wydarzenia 4 listopada 2021 r. na kanale Muzeum Niepodległości w serwisie YouTube.


Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego” – inicjatywa Muzeum Niepodległości w Warszawie – to, zgodnie z założeniem, cykliczne kameralne spotkania promujące wartościowe publikacje książkowe o tematyce historycznej, społecznej i kulturalnej oraz ich autorów.

(info Muzeum Niepodległości)

Dodaj komentarz