Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Literacka Nagroda Warmii i Mazur „Wawrzyn” – rozstrzygnięcie

Laureatem Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” za rok 2020 został Wacław Sobaszek – aktor, muzyk, współtwórca Teatru Węgajty. Kapituła nagrody wyróżniła jego książkę Spiski życiowe.


Spiski życiowe składają się z trzech części, a książka jest swoistą hybrydą gatunkową – można w niej znaleźć elementy diariusza, reportażu oraz eseju. Czytelnik odnajdzie w niej m.in. fascynującą i nieznaną wcześniej historię Teatru Węgajty, który z uwagi na swoją formułę i lokalizację stał się kulturalnym zjawiskiem bez precedensu. O tym i o wielu innych rzeczach Sobaszek pisał przez 40 lat.To zapiski czynione przez artystę przez wiele lat.  W finale tegorocznej nagrody znalazło się pięć tytułów: Szczęście Tamary Bołdak-Janowskiej, Archipelag Lewiatana Marcina Cieleckiego, Wilk którego karmisz Waldemara Kontewicza oraz Małe Grozy Łukasza Staniszewskiego.

Wacław Sobaszek (fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie/FB)

Nagrodę czytelników odebrał Marcin Cielecki, zaś za szczególne walory edytorskie i poznawcze wyróżniona została także książka Zygmunta Trusewicza Wileńskie tradycje olsztyńskiej chirurgii.

Podczas tego wydarzenia wyróżniono także bibliotekarzy i placówki biblioteczne. Laur „Bibliotheca Bona” odebrała biblioteka w Janowcu Kościelnym.

Nagroda Literacka Warmii i Mazur „Wawrzyn” została przyznana po raz osiemnasty. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie przy ul. 1 Maja. Gościem honorowym był dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, który odwiedził WBP z okazji jubileuszu jej 70-lecia.  Podczas tego wydarzenia wyróżniono także bibliotekarzy i placówki biblioteczne. Laur „Bibliotheca Bona” odebrała biblioteka w Janowcu Kościelnym.

Nagroda główną jest statuetka wykonana z brązu oraz czek na 5 tys. złotych .


Literacka Nagroda Warmii i Mazur Wawrzyn przyznawana jest corocznie od 2005 roku przez Kapitułę działającą przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Zainicjowana została przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Czytelniczego działającego przy WBP w Olsztynie. Do konkursu zgłaszane są książki biograficznie, tematycznie lub twórczo związane z regionem. Prawo zgłoszenia mają dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury i czytelnicy. Dodatkowo przyznawany jest też “Wawrzyn Czytelników”. Jej laureat wyłaniany jest głosami telewidzów olsztyńskiego oddziału TVP, słuchaczy Radia Olsztyn oraz czytelników “Gazety Olsztyńskiej”. Patronat Honorowy nad nagrodą sprawuje Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

(źródło organizatora)


Dodaj komentarz