Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Wkrótce poznamy laureatów najlepszej książki turystyczno-krajoznawczej

Przez całe przedpołudnie w sobotę 23 października obradowało jury tegorocznego Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej.  Członkowie Jury mieli nie lada orzech do zgryzienia – na 29. Przegląd swoje propozycje nadesłało 65 instytucji, zgłaszając 140 publikacji: przewodników, informatorów, albumów, książek dla dzieci, monografii i map. W tych też kategoriach publikacje były oceniane, a brano pod uwagę zarówno ich wartość merytoryczną, praktyczną przydatność, jak i kunszt edytorski. W przestronnej sali Centralnej Biblioteki PTTK w Warszawie nad publikacjami pochylili się ludzie znający rynek książki turystycznej i krajoznawczej od podszewki, aktywni turyści, edytorzy. Brana do ręki i oceniana była każda książka i broszura.     

Jury obradowało w składzie: prof. dr hab. Janusz Zdebski (przewodniczący Jury), Andrzej Kaleniewicz (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego), Józef Partyka (Ojcowski Park Narodowy), Andrzej Tomaszewski (Polskie Towarzystwo Wydawców Książek), Wiesław Ostrowski (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego), Andrzej Palacz (red, naczelny magazynu “Wydawca” i portalu wydawca.com.pl), Szymon Bijak (Komisja Krajoznawcza ZG PTTK), Witold Przewoźny (Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych PTTK w Poznaniu), Maria Janowicz (komisarz 29. OPKKiT).

Obrady Jury Przeglądu (fot. Adam Fabisz)

W tym roku po raz pierwszy od lat wręczenie nagród laureatom będzie miało inny przebieg. Ze względów organizacyjnych, ale też z uwagi na pandemię PTTK zrezygnowało z udziału w Międzynarodowych Targach Poznańskich “Tour Salon”, podczas których m.in. prezentowane były nagradzane publikacje i honorowani laureaci. W 2021 roku wyniki 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej ogłoszone zostaną w Internecie do końca października.

Przypominamy, że w tym roku po raz pierwszy zgłoszone publikacje są prezentowane na stronie Przeglądu (Publikacje zgłoszone 2021), a czytelnicy mogą wśród nich wybrać Nagrodę Publiczności (głosowanie do 15 listopada.

(info. ap)


Dodaj komentarz