Różne Rynek wydawniczy

Sport integruje i motywuje pracowników

Świadomość wpływu aktywności fizycznej na zdrowie sukcesywnie rośnie i coraz więcej osób zauważa korzyści regularnego podejmowania wysiłku. Sport poprawia samopoczucie i koncentrację, dodaje energii, a także zwiększa efektywność i produktywność w czasie pracy. Promowanie kultury fizycznej w firmie oraz zachęcanie pracowników do ruchu ma wiele korzyści – to także skuteczny sposób na integrację zespołu i okazja do zacieśniania więzi z pracodawcą.


Karta sportowa uprawniająca do korzystania z obiektów, tj. basen, siłownia, kort tenisowy czy różnego rodzaju zajęcia fitness, to jeden z najczęściej oferowanych benefitów pozapłacowych w firmach, który stał się już standardem. Regularny ruch oraz rekreacja przekładają się na motywację oraz satysfakcję z pracy, a aż 79 proc. zapytanych pracujących Polaków deklaruje, że aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i efektywność1. Sport to nie tylko dbanie o zdrowie i well-being pracowników, ale także sposób na integrację i zacieśnianie relacji.

Integracja i sport idą w parze

Dobra atmosfera w pracy oraz zgrany zespół to podstawa każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości. Integracja pracowników najczęściej kojarzy się z imprezami i spotkaniami firmowymi, jednak sposobów na skuteczny team building jest znacznie więcej. Zaliczyć do nich można m.in. gry zespołowe, wydarzenia i imprezy sportowe.

Wspólne uprawianie sportu i udział w zawodach sportowych to świetny sposób na budowanie relacji oraz zmotywowanie pracowników do ruchu. Dążenie do określonego celu bardzo mobilizuje, zacieśnia relacje międzyludzkie, nawiązują się bliższe znajomości, a to wszystko wpływa na lepszą atmosferę w miejscu pracy. Niemal każda gra zespołowa sprawdzi się świetnie jako dyscyplina integrująca zespół. Niezależnie czy będzie to koszykówka, siatkówka czy piłka nożna – nutka rywalizacji wpływa pozytywnie na kształtowanie się zespołów. Udział w wydarzeniach sportowych to także okazja do spotkań pracowników poza murami firmy i poznanie się w nieco mniej formalnych warunkach, na neutralnym gruncie – mówi Łukasz Kierus, prezes zarządu spółki Glosel, pod parasolem której znajdują się marki takie jak Bee.pl i TaniaKsiazka.pl.

Pracodawcy powinni słuchać zatrudnionych i absolutnie nie wywierać na nich presji, a wspierać faktyczne pasje pracowników, zachęcać i umożliwiać ich realizację. Nie powinni także narzucać dyscypliny sportowej, ale dać wybór zatrudnionym – zarówno jeśli chodzi o rodzaj sportu, jak i formę uczestniczenia w wydarzeniu sportowym.

– W naszej firmie mamy wielu zapalonych biegaczy, którzy zainspirowali kolejnych pracowników do tego sportu, a także drużynę piłkarską. Może się wydawać, że bieganie, które nie jest sportem zespołowym, zupełnie nie sprawdzi się jako narzędzie team buildingowe. Wręcz przeciwnie – pracownicy motywują się wzajemnie do treningów, przygotowują się do zawodów, w których później wspólnie startują. Umożliwiamy naszym pracownikom udział w różnego rodzaju biegach nieodpłatnie, pokrywając koszt pakietów startowych, które często są znacznym wydatkiem. Zachęcamy ich nie tylko do startu w zawodach, ale także do aktywnego kibicowania – dodaje Kierus.

Zadowolony zespół to najlepsza wizytówka firmy

Budowanie więzi z firmą dotyczy nie tylko jej obecnych pracowników, ale także przyszłych. Sport ma niezliczone korzyści – pozwala nie tylko na integrację zespołu, ale uatrakcyjnia także wizerunek pracodawcy w oczach potencjalnych kandydatów.

Wspieramy sport, który jest bliski sercu naszym pracownikom, bo wierzymy, że zgrany i zadowolony zespół to gwarancja sukcesu. Od lat współpracujemy z lokalną fundacją Białystok Biega przy okazji różnych biegów organizowanych na terenie miasta. W ostatnim czasie reprezentacja naszej firmy wzięła udział w kolejnej edycji Białystok Biega, a dzieci pracowników zaprezentowały się na wydarzeniu Moltani Kids Run, sponsorowanym przez TaniaKsiazka.pl – komentuje Edyta Niewińska, koordynator ds. PR i projektów specjalnych w firmie Glosel. – Bieg dla dzieci jest dla nas szczególnie ważny, bo skupia się właśnie na najmłodszych uczestnikach. Zachęcanie do aktywności fizycznej i zdrowego wysiłku jest niezwykle istotne zwłaszcza teraz, kiedy pandemia uziemiła wszystkich w domach, a pociechy na ponad rok straciły możliwość uczęszczania na zajęcia sportowe. Staramy się także dawać dobry przykład – w biegu wzięły udział również pociechy naszych pracowników – dodaje.

Aktywność sportowa i zachęcanie do regularnego ruchu ma bez wątpienia pozytywny wpływ na pracowników firmy oraz na relacje w zespole. Zadowolony i zaangażowany pracownik to dla organizacji same plusy.


Glosel to firma specjalizująca się głównie w obszarach sprzedaży książek oraz produktów FMCG w internecie. Pod jej parasolem działają marki, takie jak TaniaKsiazka.pl i Bee.pl. Siedziba firmy mieści się w industrialnie urządzonym biurze w Białymstoku. Dodatkowo, spółka posiada ponad 8 tys. mkw. powierzchni magazynów w nowoczesnym kompleksie Panattoni Park, z którego realizuje zamówienia. Glosel zarządza także 5 księgarniami zlokalizowanymi w północno-wschodniej Polsce.


(1) MultiSport Index 2020, Kantar na zlecenie Benefit Systems.

(info Glosel)

Dodaj komentarz