Pomniki literackie

Ławeczka Tyrmanda w Darłowie

Tyrmand siedzi na ławce i przygląda się, jak przebiegają zdjęcia do filmu wg jego powieści. Film nosi nazwę “Naprawdę wczoraj”, a książka Siedem dalekich rejsów – taki trochę kryminał, trochę romans; w sumie – dramat. Miejsce zdarzenia to Darłowo 1962/2019.

A dlaczego taki dziwny zapis lat? – bo właśnie kilkadziesiąt lat temu kręcono w Darłowie ten film, zresztą ze znakomitą obsadą (On – Andrzej Łapicki, Ona – Beata Tyszkiewicz) i w reżyserii Jana Rybkowskiego, a w 2019 w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego upamiętniono to wydarzenie pomnikiem Leopolda Tyrmanda. Mistrz siadł sobie na ławeczce przed kościołem przy ulicy 1 Maja, nieco nonszalancko zarzucił nogę na nogę i coś tak ironicznie patrzy w dal, co tam też dzieje się na planie filmowym. Abyśmy nie mieli wątpliwości skąd on się wziął w Darłowie, na siedzisku znajdziemy relief z tytułem wymienionej wcześniej powieści.

Pomnik powstał z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu radnej Rady Miejskiej Darłowa – Krystyny Różańskiej. Autorką projektu ławeczki jest Dorota Dziekiewicz-Pilich – rzeźbiarka, twórczyni m.in. statuetki Nagrody Muzycznej Fryderyka.

Zdjęcia ławeczki Leopolda Tyrmanda przesłał nam Zbigniew Gilarski – dziękujemy. Pan Zbigniew jest miłośnikiem przyrody, autorem trzech książek z tego zakresu i wielu artykułów zamieszczanych w specjalistycznych czasopismach.

(info ap, fot. Zbigniew Gilarski))


Dodaj komentarz