Różne Rynek wydawniczy

„21+3. Gwiazdy w dobrej formie” – książka Stowarzyszenia „Bardziej Kochani” z podwójnym odbiorcą

Najnowsza publikacja Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa zatytułowana 21+3. Gwiazdy w dobrej formie to zbiór dwudziestu czterech historii artystów znanych m.in. z ekranu oraz sceny teatralnej i muzycznej. Przede wszystkim jednak są to historie ludzi podziwianych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. To ważna publikacja z podwójnym odbiorcą, napisana podwójnym językiem, która powstała przy współudziale młodych ludzi z zespołem Downa. Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” od 20 lat zajmuje się wspieraniem, integrowaniem oraz edukowaniem rodzin i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.21+3. Gwiazdy w dobrej formie to książka opowiadająca o życiu osób znanych z ekranu telewizyjnego czy sceny. Jest to zbiór 24 sylwetek i osobistych wyznań artystów podziwianych przez podopiecznych Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”. Są to: Kamilla Baar, Barbara Bursztynowicz, Janusz Gajos, Roma Gąsiorowska, Karolina Gruszka, Anna Jagodzińska, Teresa Lipowska, Laura Łącz, Anna Majcher, Maria Niklińska, Marian Opania, Jan Piechociński, Anna Powierza, Jacek Rozenek, Jakub Sienkiewicz, Anna Świątczak, Grażyna Torbicka, Marcin Troński, Krzysztof Tyniec, Hubert Urbański, Piotr Witkowski, Michał Wiśniewski oraz Grażyna Wolszczak. Artyści opowiadają o swoich przeżyciach – chwilach szczęścia, smutku, marzeniach, miłościach, pragnieniach. Dzielą się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami, opowiadają o przyzwyczajeniach oraz wspominają młodość – pierwszą randkę lub pierwszy dzień szkoły. Przedstawione historie pokazują, że życie każdego z nas – bez względu na różnice, uwarunkowania genetyczne czy niepełnosprawności – ma swoje blaski i cienie, dobre i złe momenty, które – jeśli tylko chcemy – możemy zawsze przekuć w coś wartościowego.

Książka, której tytuł nawiązuje do trisomii 21. pary chromosomów, a więc zmiany genetycznej, świadczącej o zespole Downa, może być nie lada gratką dla wszystkich miłośników biografii polskich artystów. Przedstawione w książce opowieści stanowią doskonałe uzupełnienie publikowanych do tej pory oficjalnych biografii. Sylwetki gwiazd – pełne anegdot i nieznanych faktów z ich życia napisała Judyta Sierakowska, reporterka, pisarka i podróżniczka. Ich skrót w postaci „tekstu łatwego do czytania” opracowały specjalistki z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z kolei wyjątkowe, wręcz hipnotyzujące fotografie autorstwa Jacka Poremby, dodają książce niebywałego waloru estetycznego.

Zależało nam na tym, aby książka była cenną pozycją dla wszystkich osób zainteresowanych biografiami znanych artystów, ale również aby była zrozumiała dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Stąd też pomysł, aby każda historia została przedstawiona językiem literackim oraz językiem uproszczonym, przystępnym dla osób z ograniczeniami. Powstała więc pozycja z podwójnym odbiorcą, napisana podwójnym językiem – mówi Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia Bardziej Kochani, współtwórca książki.

Oryginalności publikacji dodaje również fakt, że nie tylko została napisana z myślą o osobach niepełnosprawnych umysłowo, lecz także była przez nich współtworzona. To podopieczni Stowarzyszenia „Bardziej Kochani” wskazali artystów, których chcieli lepiej poznać. Zrobili to na swoich zasadach. Zainspirowani grą towarzyską opartą na tzw. kwestionariuszu Prousta, dzięki wskazówkom Judyty Sierakowskiej i Andrzeja Suchcickiego „opracowali” swój własny zestaw pytań. I to one zostały zadane bohaterom książki. Za jego pomocą artyści opowiadają m.in. o tym, co ich bawi, czy są szczęśliwi lub za co są wdzięczni.

Książka będzie dystrybuowana nieodpłatnie do placówek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a część jest do kupienia w księgarni wysyłkowej Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”.


O stowarzyszeniu
Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” zostało zarejestrowane w lipcu 2001 roku. Powstało jako kontynuacja i rozszerzenie działań grupy rodziców, tworzących od 1997 roku Sekcję Dziecięcą Warszawskiego Koła PSOUU. Na działalność Stowarzyszenia składają się przedsięwzięcia realizowane na skalę ogólnopolską oraz inicjatywy skierowane do środowiska lokalnego – Warszawy i okolic. Nasze działania ogólnopolskie to przede wszystkim wydawany od 1997 roku kwartalnik Bardziej KOCHANI, czasopismo podejmujące problematykę osób z zespołem Downa i ich rodzin. Poza tym Stowarzyszenie prowadzi działalność wydawniczą i księgarnię wysyłkową specjalizującą się w książkach dotyczących tematyki zespołu Downa. W 2017 roku ukazała się książka „Lista obecności. Rozmowy z ojcami niepełnosprawnych dzieci.”

Od 2003 Stowarzyszenie organizuje Ogólnopolskie Konferencje tematyczne pod wspólnym tytułem „Czas dla rodziców”, kolonie dla dzieci i dorosłych z zespołem Downa a także turnusy rehabilitacyjne dla rodzin. Od 2005 r., dzięki dotacji m. st. Warszawy, działa Specjalistyczny punkt informacji i wsparcia dla rodziców dzieci z zespołem Downa i ogólnopolski Telefon Zaufania: (22) 663 43 90.
Stowarzyszenie BARDZIEJ KOCHANI jest organizacją pożytku publicznego (OPP), zarejestrowaną pod numerem 4/2005 (KRS 0000032355)

(info Solski Communications)

Dodaj komentarz