Targi w Polsce Targi, festiwale

Wrocławskie Targi Dobrych Książek tradycyjnie na początku grudnia

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to niewątpliwie największe we Wrocławiu święto literackie. Tradycyjnie odbywa się w grudniu, w weekend poprzedzający mikołajki. Czy ze względu na pandemię Targi w tym roku się odbędą? Tego nikt nie wie! W każdym bądź razie organizatorzy są optymistami i zapraszają na nie wydawców i czytelników, a jednocześnie podkreślają, że tradycyjnie rozstrzygane podczas WTDK konkursy (Nagroda Edytorska Pióro Fredry oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony) tak czy owak zostaną przeprowadzone.

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w terminie 2-5 grudnia 2021 w Hali Stulecia.
Honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Targi zapraszają wszystkich wydawców do rejestrowania się.


Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Święto literatury z tradycjami

Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbywają się od 1992 roku – najpierw jako Spotkania Wydawców Dobrej Książki – które odbywały się w kilku miastach, m.in. w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie. Początkowo organizacją imprezy we Wrocławiu zajmowało się Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się organizatorzy, ale i lokalizacje wydarzenia; najpierw był to budynek Opery Wrocławskiej, później Ratusz. Spotkania przetrwały jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmieniając nazwę najpierw na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a w 2013 roku – na Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Do 2015 roku organizatorem Targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad tym wydarzeniem (jak również Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony) przejął Wrocławski Dom Literatury. W 2019 roku WTDK połączyły się z Targami Dobre Strony, tworząc jedno grudniowe wydarzenie.

W przeszłości Targi gościły w różnych przestrzeniach: w Muzeum Architektury, w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku Dworca Głównego czy w Centrum Kongresowym. Od roku 2016 odbywają się w Hali Stulecia. Rokrocznie bierze w nich udział ponad 150 wydawców, a tłumnie odwiedzają je nie tylko wrocławianie, ale i mieszkańcy innych dolnośląskich miejscowości. Targom towarzyszy bogaty program, w którym szczególne miejsce zajmują spotkania autorskie. M.in. w ramach imprezy odbywa się Salon Zdobywców – cykl dyskusji z udziałem laureatek i laureatów najważniejszych nagród literackich przyznanych w Polsce w danym roku. Od 2017 roku WTDK towarzyszą też Targi Wszystkiego Dobrego, czyli strefa mody, designu i rękodzieła.

Ważnym elementem Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest przyznawana w ich trakcie Nagroda Edytorska Pióro Fredry. Celem tego pierwszego w kraju konkursu edytorskiego jest wyróżnienie najciekawiej wydanych i zaprojektowanych książek, które ukazały się w Polsce w mijającym roku. Od 2019 roku podczas WTDK przyznawana jest także Nagroda Edytorska Dobre Strony dla najlepszej pod względem edytorskim książki dla dzieci. Zwycięskie wydawnictwa otrzymują po 20 tys. złotych, które – zgodnie z regulaminem nagród – przeznaczają na przygotowanie kolejnej publikacji.

(źródło: Wrocławskie Targi Dobrych Książek)

Dodaj komentarz