Rynek wydawniczy

Targi Książki w Katowicach – konferencja prasowa

W formie transmisji on-line odbyła się tegoroczna konferencja prasowa organizatorów Targów Książki w Katowicach (8.11.2021). Wzięli w niej udział: Jacek Oryl – dyrektor Targów Książki w Katowicach, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek – dyrektor Biblioteki Śląskiej, Małgorzata Kanownik – Fundacja Historia i Kultura. Spotkanie prowadził Adam Szaja – smakksiazki.pl.


Po rocznej przerwie Targi odbędą się w wersji bezpośrednich kontaktów czytelników z wydawcami i autorami. W ubiegłym roku była to impreza całkowicie wirtualna, a wzięło w niej udział około 90 tys. uczestników. Nic jednak nie zastąpi spotkań “oko w oko” i tej niepowtarzalnej atmosfery targowych spotkań – na co zwrócili uwagę uczestnicy konferencji.

W tym roku w Targach udział weźmie ponad 90 wydawców z całej Polski. Wśród nich wydawcy mniejsi i więksi, w tym niszowi, których książki trudno znaleźć w księgarniach sieciowych: Akapit Press, Kwiaty Orientu, Świat Książki, Sonia Draga, Znak, Arkady , WAB, Agora…

Jacek Oryl przyznał, że to prawie dwa razy mniej niż podczas ostatnich Targów, ale mamy przecież czas pandemii.

Targi zajmą jeden moduł (ok. 3 tys. m2) hali wystawowej Centrum Kongresowego w Katowicach, imprezy targowe odbywać się będą na dwu scenach. Wśród autorów-gości Targów m.in: Jerzy Bralczyk, Łukasz Orbitowski, Wojciech Kuczok, Ewa Kassala, Joanna Bator, Piotr Reszka, Tomasz Żak – autorzy reprezentujący różne gatunki literatury. W sumie planowanych jest ponad 100 wydarzeń, 40 spotkań na scenach, których transmisje można będzie oglądać na FB Fundacji Historia i Kultura oraz Smaku Słowa.

Aktywnym uczestnikiem Targów będzie Biblioteka Śląska, przy czym wystąpi również jako wydawca – promować będzie poezję – w planie dwa spotkania z poetami i poetkami, z ilustracją – wizualizacją słów poetyckich. Podczas uroczystego otwarcia promocja najważniejszego wydarzenia wydawniczego BŚ – prezentacja Opowieści Kanterberyjskich Geoffrey’a Chaucera w nowym tłumaczeniu Jarosława Zawadzkiego.

Sporo wydarzeń poświęconych zostanie dzieciom: Agata Romaniuk zaprasza na spotkanie ze swoją kocią szajką (dla dzieci będzie koci prezent), Sylwia Hutnik w nowej odsłonie serii “Opowieści na Dobranoc dla Młodych Buntowniczek” – 100 historii niezwykłych Polek; o zwyczajach adwentowych i Bożego Narodzenia w Szwecji i krajach niemieckojęzyczynych, ważności więzów rodzinnych i tradycji opowiedzą Marta Dybula i Katarzyna Łakomik ze Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury; będą warsztaty z Barbarą Michalską – każdy może zostać artystą… Nie zabraknie spotkań poruszających trudne zagadnienia: prezentacja komiksu O, choroba Bogusi Janiszewskiej, w formie “przygodówki” oswajającego dzieci z chorobami onkologicznymi; o ekologii, trzymając w ręku książkę I ty możesz ocalić świat. Opowieści z Pietruszkowej Woli, mówić będzie jej autorka Justyna Bednarek.

Śląscy Blogerzy Książkowi tradycyjne już zorganizują wymianę książek.

Wejście na targi będzie bezpłatne, z tym, że wymagana będzie deklaracja, czy jest się zaszczepionym (można to zrobić na miejscu).

Organizatorzy Targów zaapelowali o noszenie masek na twarzy.

Więcej o Targach na stronie organizatora.


Targi Książki w Katowicach (Międzynarodowe Centrum Kongresowe) – 12-14 listopada 2021 r.
Miastem Współgospodarzem Targów są Katowice, partnerem Spółka Targi Książki, partnerem merytorycznym Biblioteka Śląska.

Dodaj komentarz