Aż 11 niezwykłych scenariuszy zostało wyróżnionych w WEZWANIU familijnym programu „Usłysz kulturę”, realizowanego przez Audiotekę i StoryLab.pro. Do organizatorów wpłynęło łącznie blisko 70 pomysłów na produkcję familijną. W kolejnym WEZWANIU, które rozpocznie się 10 listopada br., zadaniem twórców będzie przygotowanie pracy w gatunku science fiction.
Sukces nowej formuły programu
Program „Usłysz kulturę” został stworzony przez Audiotekę z myślą o początkujących scenarzystach, reżyserach i reportażystach. W ramach tej inicjatywy firma wspiera młodych artystów w finansowaniu i realizacji ich autorskich produkcji audio, które często są dobrym sprawdzianem umiejętności przed wejściem do świata filmu czy serialu. Od początku istnienia programu swoje zgłoszenia przesłało 418 twórców. Na podstawie dziewięciu wybranych scenariuszy zrealizowane zostały produkcje audio, które dostępne są w aplikacji Audioteki. Twórcy kolejnych 12 prac zostali zaproszeni do rozbudowy swojej koncepcji przy współpracy z Audioteką. Produkcje, które powstaną na ich bazie, będą miały swoje premiery w nadchodzących miesiącach.
W tym roku Audioteka kontynuuje program, ale stawia na zmienioną formułę, tworząc tematyczne WEZWANIA, które odwołują się do bieżącego zapotrzebowania na pomysły na scenariusz w konkretnym gatunku. Zwycięskie projekty mają szansę na realizację.
– Nowe zasady programu spotkały się z ciepłym przyjęciem twórców, którzy w odpowiedzi na pierwsze, trwające od sierpnia do października br., WEZWANIE familijne nadesłali aż 68 propozycji scenariuszy. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 21 prac, spośród których wyłoniliśmy 11 zwycięzców. Zaproponowane przez młodych twórców scenariusze wyróżniały się oryginalnością, lekkim piórem i dobrym warsztatem, a tym, co nas bardzo pozytywnie zaskoczyło, było wyraźne zaznaczenie warstwy dźwiękowej w nadesłanych materiałach – mówi Klaudia Grzesiak, szefowa contentu Audioteki.
Wyzwanie dla fanów science fiction
Drugie WEZWANIE w nowej formule programu „Usłysz kulturę” skierowane jest do artystów zafascynowanych gatunkiem science fiction, a ponadto nawiązuje do twórczości Stanisława Lema, upamiętniając 100. rocznicę urodzin polskiego pisarza.
WEZWANIE 2 zostanie zainaugurowane już 10 listopada br. podczas webinaru o godzinie 19:00 , w którym udział wezmą: Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz Stanisława Lema, obecnie zarządzający prawami autorskimi do jego dzieł, Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, reżyser m.in. superprodukcji Audioteki „Solaris” oraz „Powrót z gwiazd”, a także przedstawiciele organizatora.
– Kolejnym zadaniem dla twórców, biorących udział w programie „Usłysz kulturę”, będzie przygotowanie scenariusza z gatunku science fiction. W tym WEZWANIU chcemy nawiązać głównie do twórczości Stanisława Lema, ze względu na 100. rocznicę urodzin autora. Stanisław Lem zajmuje wyjątkowe miejsce w Audiotece. W naszej kolekcji audiobooków posiadamy oddzielny katalog poświęcony pisarzowi – Lemotekę, w której można znaleźć 24 produkcje audio, w tym superprodukcje, takie jak „Niezwyciężony”, „Solaris” oraz „Powrót z gwiazd”, dostępnie jedynie u nas – mówi Klaudia Grzesiak, kierowniczka ds. pozyskiwania contentu w firmie Audioteka S.A.
Wszyscy zainteresowani, którzy odpowiedzią na WEZWANIE science fiction, mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 29 grudnia 2021 r. Wyniki pierwszego etapu zostaną ogłoszone w pod koniec stycznia 2022 r., a drugi etap ma rozpocząć się 3 lutego spotkaniami indywidualnymi z zakwalifikowanymi uczestnikami. Finał WEZWANIA zaplanowany jest na 25 kwietnia 2022 r. Partnerem merytorycznym jest StoryLab.pro.
Audioteka zachęca obejrzenia bezpłatnych webinarów, dostępnych na stronie projektu:
- webinarium 1 – Czym jest program Usłysz Kulturę?
- webinarium 2 – Jak wygląda proces produkcji?
- webinarium 3 – Jak reżyserujemy produkcje audio?
- webinarium 4 – Jak napisać dobry scenariusz?
- webinarium 5 – Wezwanie nr 1. – scenariusz produkcji familijnej
O Audiotece
Audioteka powstała w 2008 roku, stając się prekursorem branży audiobooków w Polsce. Dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom jej słuchacze mogą oddać się cyfrowej rozrywce najwyższej jakości. Obecnie Audioteka zapewnia dostęp do największego katalogu produktów audio w języku polskim – jej biblioteka zawiera ponad 12 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Ponadto klienci znajdą tu wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in. niemieckim, francuskim, hiszpańskim i tureckim. Audioteka produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na trzy główne platformy. Są to: baza z audiobookami pod nazwą „Audioteka”, zbiór polskich i zagranicznych podcastów „Lecton” oraz platforma „Inspiro” przeznaczoną dla pracowników firm. Oprócz tradycyjnych audiobooków, produkcje firmy obejmują także takie formaty, jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Audiotekę tworzy zespół doświadczonych specjalistów, którzy znają nie tylko słuchaczy i ich potrzeby, ale także rynkowe trendy. W związku z tym marka mocno wspiera kulturę, czego najlepszym przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów i spin-offów oraz produkcją treści.Dodaj blok
(info Audioteka)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.