Rynek wydawniczy Targi Targi w Polsce

Wracają Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia

Po roku przerwy spowodowanej pandemią i lockdownem Wrocławskie Targi Dobrych Książek wracają do Hali Stulecia! Tradycyjnie odbędą się tuż przed mikołajkami (od 2 do 5 grudnia), więc będzie można wybrać wyjątkowe prezenty pod choinkę. Nie zabraknie spotkań literackich, będzie także okazja, by zdobyć autografy pisarek i pisarzy. Gośćmi targów będą m.in. autorki i autorzy nagrodzeni w tym roku najważniejszymi w kraju nagrodami literackimi. Ponownie – już po raz trzeci – Wrocławskim Targom Dobrych Książek będą towarzyszyć Targi Wszystkiego Dobrego, na których znajdziemy unikatowe produkty rękodzielnicze z zakresu sztuki, mody i designu.


Wrocławskie Targi Dobrych Książek to jedna z najstarszych i największych imprez tego typu w Polsce. Tradycyjnie odbywają się na początku grudnia stanowiąc jednocześnie literackie podsumowanie roku. W 2021 roku obchodzilibyśmy trzydziestolecie tego niezwykłego wrocławskiego święta książek, które przyciąga tłumy odwiedzających. Jednak rok temu – z powodu pandemii – targi się nie odbyły. W tym roku zespół Wrocławskiego Domu Literatury – organizatora WTDK zaprasza więc na 29. edycję, którą zaplanowano w dniach 2-5 grudnia w Hali Stulecia.

Podczas targów odbywają się liczne spotkania z pisarkami i pisarzami, debaty i warsztaty wokół literatury, a od kilku lat także specjalny cykl rozmów „Salon zdobywców”, dzięki któremu gościmy we Wrocławiu laureatki i laureatów najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w danym roku. Nie inaczej będzie w tym roku, Michał Nogaś poprowadzi rozmowy z nagrodzonymi poetkami i poetami, twórcami i twórczyniami prozy, a także tłumaczkami i tłumaczami. Wśród gości „Salonu” znaleźli się m.in. Zyta Rudzka, Mira Marcinów, Zbigniew Rokita, Anna Adamowicz, Natalia Malek i Marta Grzywacz. Jak zawsze, wydawcy z całej Polski przywiozą książkowe premiery i przygotują dla czytelników atrakcyjne rabaty, nie zabraknie też stoisk z komiksami, spotkań autorskich oraz paneli dyskusyjnych.

Targi w tym roku pozostaną bezpłatne, jednak należy spodziewać się dodatkowych wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego związanego z wciąż trwającą pandemią. Nieco inaczej będzie wyglądała zabudowa stoisk – tak, by łatwiej było nam zachować społeczny dystans. Na terenie targów będą dostępne środki do dezynfekcji dłoni, na miejscu skorzystamy z szatni, a wybierając się do Hali Stulecia, koniecznie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą maseczki, której noszenie będzie na targach obowiązkowe. Dodatkowo część spotkań, w tym z pewnością rozmowy z cyklu „Salon zdobywców”, będą również transmitowana na żywo prosto z Hali. Obejrzymy je online na Facebooku na profilach: Wrocławskie Targi Dobrych Książek, Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury.

Wrocławskim Targom Dobrych Książek towarzyszy także przyznanie nagród dla wydawców. Nagroda Edytorska Pióro Fredry wręczana jest za najpiękniej wydaną książkę dla dorosłych a Nagroda Edytorska Dobre Strony wyróżnia najlepszą edytorsko książkę dla dzieci. Nagrodą główną w obu konkursach jest 20 tyś. złotych przeznaczone na publikację pierwszego wydania nowej książki. Fundatorem nagród jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Już 18 listopada poznamy tytuły 10 książek dominowanych do tych nagród (po 5 nominacji do każdej z nich). Ogłoszenie nominacji będzie można obejrzeć online na Facebooku Wrocławskich Targów Dobrych Książek, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Natomiast zwycięskie książki poznamy w pierwszym dniu targów 2 grudnia podczas uroczystej gali. Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony będzie można obejrzeć i kupić na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, więc wybór jury można potraktować jako doskonałą podpowiedź, za czym m.in. warto się na miejscu rozglądać.

Ci, którzy poza książkami chcieliby zapakować w świąteczny papier coś jeszcze, na pewno ucieszą się z informacji, że ponownie Wrocławskim Targom Dobrych Książek będą towarzyszyć Targi Wszystkiego Dobrego. Stoiska wypełnione pięknych rękodziełem, sztuką, modą i designem polskich producentów znajdziemy w kuluarach Hali Stulecia.

O wszystkich szczegółach organizatorzy informują na bieżąco na swoich stronach www.targiksiązki.wroclaw.pl i www.literatura.wroclaw.pl oraz na Facebooku: Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Z uwagi na wciąż trwającą pandemię i związane z tym utrudnienia organizacyjne szczegółowy program targów zostanie ogłoszony później niż zwykle, można się go spodziewać na tydzień przed startem wydarzenia.


Organizator: Wrocławski Dom Literatury

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek objęte zostały Honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Książki Magazyn do czytania, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Wrocław.pl, Pik.wroclaw.pl, Rynek-ksiazki.pl, Biblioteka Analiz, Książki Magazyn Literacki, Booklips.pl, DlaStudenta.pl, Wydawca.com.pl.
Fundatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskie Dobre Strony jest Fundacja KGHM Polska Miedź.

(info WDL)

Dodaj komentarz