Księgarnie

W Chinach ruszyła niezwykła księgarnia

Niezwykła, surrealistyczna księgarnia otworzyła swoje podwoje w Chinach, zapraszając odwiedzających na wyjątkowy spacer nie tylko w przestrzeni, ale także w czasie.


Zaprojektowana przez miejscową firmę X+Living księgarnia Shenzhen Zhongshuge szczyci się masywnymi spiralnymi schodami, które w rzeczywistości są jednocześnie funkcjonalnym regałem na książki i artystyczną instalacją

Księgarnia Zhongshuge w Shenzhen jest prawdopodobnie najatrakcyjniejszym projektem X+ Living. Zainspirowana po części refleksją pisarza Maksyma Gorkiego, że „książki są drabiną ludzkiego postępu”, instalacja rozciąga się przez całą długość księgarnia i po części służy jako funkcjonalny regał na książki. Przecina go świetlny stół interaktywny, oznaczając „upływ czasu”.

Patrząc pod pewnym kątem, instalacja wygląda jak tarcza zegara, a poręcze biegnące przez całą długość schodów wyglądają jak strzałki. Według X+Living „są to historyczne schody budowana przez niezliczoną ilość godzin i dające poczucie, że historia pędzi galopem”.

W księgarni Shenzhen Zhongshuge (powierzchnia 1300 m²) wydzielono kolorową czytelnię dla dzieci, w której książki zajmują miejsca na półkach tworzących pałace i diabelski młyn. Duża przeszklona fasada pozwala przechodniom docenić efektowne wnętrze.

Księgarnia znajduje się w strefie ekonomicznej Qianhai miasta Shenzhen.
(źródło: newatlas.com)

Dodaj komentarz