Wystawy

Galeria Jednego Obiektu – portret Zygmunta Krasickiego

W kolejnej odsłonie Galerii Jednego Obiektu, która odbędzie się 26 listopada 2021 roku o godz. 13.00 w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie, zaprezentowany zostanie portret Zygmunta Krasińskiego autorstwa pochodzącego z Armenii Hakoba Mikayelyanasiński. Obraz prezentowany jest w związku z jego przekazaniem do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które w tym roku obchodzi 60. rocznicą powołania.


Zygmunt Krasiński (właściwie Napoleon, Stanisław, Adam, Feliks, Zygmunt Krasiński) urodził się 19 lutego 1812 roku w Paryżu. Jego ojciec Wincenty służył w armii Napoleona, matka Maria Urszula z Radziwiłłów zmarła w 1822 roku, pozostawiając młodego Zygmunta z ojcem. To właśnie on miał duży wpływ na osobowość i poglądy przyszłego poety. Swoja drogę pisarską Zygmunt Krasiński rozpoczyna już w 1828 roku, pisząc powieść pt. Grób Rodziny Reichstalów, dwa lata później ukazuje się książka pt. Władysław Herman i jego dwór. Największą sławę przynosi mu wydane w 1835 roku w Paryżu Nieboska komedia. Wśród jego nie mniej znanych dzieł wymienić należy: Ahaj-Han (1833 r.), Irydion (1836), Przedświt (1843 r.) oraz Psalmy Przyszłości (1845 r.). Zachowane jego listy, m.in. do ojca Delfiny Potockiej, Stanisława Małachowskiego, czy Henryka Reeve’a obrazują czas i środowisko autora, w którym przyszło mu żyć. Zygmunt Krasiński zmarł 23 lutego 1859 roku w Paryżu. Został pochowany w Opinogórze (okolice Ciechanowa), obecnie jego prochy znajdują się w tamtejszym Muzeum Romantyzmu.


Obraz prezentowany jest w związku z jego przekazaniem do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które w tym roku obchodzi 60. rocznicą powołania.

Autorem portretu Zygmunta Krasińskiego jest pochodzący z Armenii Hakob Mikayelyan. Urodził się 18 stycznia 1972 r. w Erewaniu. Naukę malarstwa rozpoczął w instytucie im. Terlemezjana, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Erewaniu oraz u najsłynniejszych mistrzów malarstwa w Armenii. Preferuje malowanie farbami olejnymi. Jego prace były prezentowane m.in. w Moskwie, Genewie, Waszyngtonie i Paryżu. W roku 2010 przebywał i malował w Monaco, Mediolanie oraz Paryżu, a w 2011 w Nicei i Paryżu. W jego twórczości dominują improwizacje w kompozycji, abstrakcje, hiperrealizm oraz impresjonizm. Wykonał wiele kopii obrazów mistrzów renesansu włoskiego. Hakob Mikayelyan w dorobku ma wiele portretów, aktów, pejzaży, fresków, dekoracji teatralnych, a także kopii obrazów w autorskiej interpretacji. Ostatnio zajął się także tematyką historyczną związaną z postacią Tadeusza Kościuszki. W związku ze światowymi obchodami Roku Kościuszki stworzył kolekcję portretów i wizerunków generała, jak również scen bitewnych. Jest laureatem Konkursu Kościuszkowskiego 2017 w Australii za obraz „Niewola”.

(info wg Muzeum Niepodległości w Warszawie, źródło: naszemiasto.pl)

Dodaj komentarz