Publikacje elektroniczne Rynek wydawniczy

Dyskusja panelowa “Byliśmy głupi 2.0 – czy internet dało się urządzić lepiej? Debata 10 lat po ACTA”

Fundacja Nowoczesna Polska zaprasza na we wtorek, 23 listopada o godz. 19:00, na dyskusję panelową “Byliśmy głupi 2.0 – czy internet dało się urządzić lepiej? Debata 10 lat po ACTA” organizowaną przez Fundację Nowoczesna Polska. Spotkanie odbędzie się na żywo w Nowym Teatrze w Warszawie. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na YouTube.

A oto pełna informacja nadesłana prze Fundację Nowoczesna Polska.

Protesty przeciwko ACTA były kluczowym momentem dla włączania regulacji – także tych międzynarodowych — dotyczących Internetu i prawa autorskiego do szerokiej debaty publicznej. Globalizacja przestała kojarzyć się wyłącznie z szybkim ruchem towarów i łatwością podróżowania. Okazało się, że umowy tworzone w wąskich gremiach instytucji międzynarodowych mają bezpośrednie przełożenie na prywatne życie mieszkańców Polski a same instytucje (jak WIPO, WTO, czy te, będące porozumieniem kilku państw, jak ACTA) działają poza społeczną świadomością i kontrolą. To ujawnienie wywołało falę gniewu, która miała — jak liczyliśmy — doprowadzić do szerszego zainteresowania tworzeniem prawa, regulującego Internet. I faktycznie, dzięki tym protestom udało się zablokować porozumienie. Jednak porządek prawny, społeczny i regulacyjny, przeciwko któremu bunt był wymierzony, w przeważającej mierze pozostał nienaruszony, a dzisiejszy kształt Internetu jest daleki od naszych ówczesnych marzeń.

Po 10 latach zapraszamy do krytycznej refleksji nad ówczesnymi postulatami i strategiami. Czy – jak sugeruje tytuł naszej debaty „byliśmy głupi”, czy też nie dało się tego zrobić lepiej? Mamy nadzieję, że ta dyskusja będzie dobrym wstępem do wyznaczenia nowych kierunków aktywizmu i rzecznictwa dot. praw cyfrowych.

Do dyskusji zaprosiliśmy uczestników i organizatorki protestów ACTA, osoby działające na rzecz praw cyfrowych, a także ówczesnych przedstawicieli rządu i instytucji publicznych, m.in. Adama Bodnara, Edwina Bendyka, Michała Boniego, Radka Czajkę, Konrada Gliścińskiego, Józefa Halbersztadta, Krzysztofa Izdebskiego, Jarosława Lipszyca, Zbigniewa Łukasiaka, Władysława Majewskiego, Marcina Olendra, Katrzynę Szymielewicz i Michała “ryśka” Woźniaka. W swoich wystąpieniach zmierzą się z pytaniem „Czy internet dało się urządzić lepiej?”. Po wystąpieniach zaprosimy do wspólnej dyskusji na żywo lub poprzez czat YT. Spotkanie poprowadzi Maria Świetlik.

Partner wydarzenia: Nowy Teatr

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(info Nowoczesna Polska)

Dodaj komentarz