Edytorstwo Historia książki i druku

British Library publikuje nowe wydanie “Księgi dżungli” z rysunkami Kiplinga

Rękopis i szkice Rudyarda Kiplinga, przechowywane w British Library, zostaną opublikowane po raz pierwszy w nowym wydaniu The Jungle Book.


Biblioteka Brytyjska wspólnie z niezależnym wydawnictwem SP Books wydała faksymile rękopisu najsłynniejszej książki Kiplinga.

Rękopis składa się z 173 oddzielnych arkuszy datowanych na lata 1892-1895. Zawiera historie zarówno Księgi Dżungli, jak i Drugiej Księgi Dżungli, a także kilkanaście rysunków atramentem przestawiających Mowgliego, Bagheery i innych bohaterów powieści.

Kipling widział oczami wyobraźni postacie, a rysunki pomagały je urealnić – powiedziała Laura Walker, główna kuratorka współczesnych archiwów i rękopisów w British Library. – Wszystkie [szkice] znajdują się na odwrocie stron rękopisu. Na jednej stronie znajduje się na przykład niedokończony szkic Mowgliego i Bagheery. Jest [szkic] z Sher Khanem, na którym zbliża się stado bawołów. Wygląda na to, że pracował nad nimi podczas pisania tekstów – jest to część jego procesu twórczego definiowania postaci.

Oryginał rękopisu nieznacznie różni się od wersji ostatecznej. Na przykład tytuł „Sługi Jej Królewskiej Mości” nosił tytuł „Sługi królowej”, a rozdział „Rude psy” nosił tytuł „Mali ludzie w skałach”.

Na stronie SP Books nowa kolekcjonerska edycja The Jungle Book ukaże się 25 listopada w limitowanej edycji 1000 numerowanych egzemplarzy. Oprócz rysunków Kiplinga zawiera ona również kolorowe ilustracje francuskiego artysty Maurice’a de Becka.

Przed dniem rozpoczęcia sprzedaży specjalna cena startowa książki wynosi 160 GBP.
(źródło: SP Books)

Dodaj komentarz