Biblioteki

Las Vegas wyposaża swoje autobusy w ebooki i audiobooki

Transport publiczny w Las Vegas od września br. oferuje swym pasażerom bezpłatny dostęp do cyfrowych zasobów biblioteki miejskiej: e-booków, audiobooków lub czasopism. Jest to efekt współpracy Las Vegas – Clark County Library District (LVCCLD) z Regionalną Komisją Transportu Południowej Nevady (RTC).


Dzięki udostępnionej przez bibliotekę aplikacji Libby pasażerowie transportu publicznego mogą teraz stać się użytkownikami biblioteki bez posiadania karty bibliotecznej Korzystając z kodu QR, wyświetlanego w 400 autobusach komunikacji miejskiej, muszą jedynie wprowadzić do systemu swój numer telefonu komórkowego. Biblioteka natychmiast zweryfikuje nowe konto, a następnie zautoryzuje dostęp do swych zasobów. Po zakończeniu okresu wypożyczenia pozycje są automatycznie usuwane.

Dostęp do Internetu również nie jest barierą, ponieważ pasażerowie mogą łączyć się z bezpłatnym Wi-Fi sieci transportowej.

Projekt jest pomysłem dyrektora wykonawczego LVCCLD, Kelvina Watsona. Wcześniej kierował on inicjatywami świadczenia wirtualnych usług bibliotecznych poza przestrzeniami bibliotecznymi: w dzielnicy Queens w Nowym Jorku i hrabstwie Broward na Florydzie.

Biblioteka prowadzi już rozmowy na temat rozszerzenia usług streamingowych. W tym zakresie współpracuje z wieloma dostawcami e-booków.

Kelvin Watson wspomina też o kilku innych realizowanych obecnie projektów: oferowanie usług streamingowych do bardziej odległych dzielnic miasta, centrów handlowych. W planach rozszerzenia tej oferty na hotele, a nawet lotniska.
(źródło: Aktualitte, fot. Gerd Altmann z Pixabay)

Dodaj komentarz