Historia książki i druku Wystawy

Najpopularniejszą XVIII-wieczną książkę o Piotrze I zaprezentowano w Petersburgu

W Petersburgu otwarto wystawę poświęconą 350-leciu urodzin pierwszego rosyjskiego cesarza Piotra Wielkiego.
W dziale rękopisów Rosyjskiej Biblioteki Narodowej do 1 marca 2022 roku będzie można oglądać oryginały odręcznych notatek dot. narodzin i dziecięcych zabaw Piotra Aleksiejewicza, informacje o jego kampaniach azowskich i Wielkim Poselstwie, o wojnie północnej i innych znaczących wydarzeniach tamtej epoki.


Szczególnie interesujące są dokumenty historyczne, na których zachowały się odręczne notatki cara, w tym „Notatki do raportu o tym, jak działać, gdy Sasi wkroczą na tereny zajęte przez nasze wojska” (1711), „Tabela rang” (1714) i inne.

Wg pracowników Biblioteki Narodowej Rosji wśród rarytetów – jedyny portret carewicza Piotra Aleksiejewicza w Księdze tytularnej z 1673 r., najpopularniejsza wśród czytelników XVIII wieku, ale dziś zapomniana, Opowieść o poczęciu i narodzinach Piotra Wielkiego (1730-1740) . Na wystawie przedstawiona jest historia słynnej łodzi – „Dziadka rosyjskiej floty”, napisana przez Piotra I w 1720 roku.

Biblioteka Narodowa oferuje też niepowtarzalną okazję zobaczenia oryginałów listów cara Piotra do swoich najbliższych współpracowników, a także autografy Aleksieja Mienszykowa, Borysa Szeremietiewa, Fiodora Apraksina.

Odtworzyć ,,epokę wielkich czynów” pomagają ryciny i rysunki z zasobów Działu Druków, a także wzory umundurowania i wyposażenia wojskowego z czasów Piotra Wielkiego.
(źródło: bookmix, na zdjęciu Księga tytularna z portretem młodego cara))

Dodaj komentarz