Targi Targi w Polsce

Zakończyła się 29. edycja Targów Książki Historycznej

Tegoroczna edycja Targów Książki Historycznej odbyła się w dniach 25-28 listopada 2021 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Swoją ofertę zaprezentowało blisko 120 wydawnictw, dopisali autorzy i publiczność – w ciągu czterech dni Targi odwiedziło ponad 10 000 osób.


Tak jak dotychczas i 29. edycja Targów była miejscem popularyzacji literatury historycznej, miejscem spotkań z wydawcami, autorami i miejscem udanych zakupów. W ramach programu wydarzeń towarzyszących Targom odbyły się panele dyskusyjne, seminaria i spotkania autorskie oraz pokazy animacji o tematyce historycznej.

Wśród gości Targów, z którymi publiczność miała okazję spotkać się w sali kinowej byli m.in.: prof. Cezary Król, prof. Andrzej Nowak, prof. Joanna Schiller-Walicka, prof. Paweł Kozłowski, Witold Modzelewski, Maciej Górny, Aleksander Gubrynowicz i Paweł Ukielski, dr Łukasz Kamiński, Przemysław Matusik, Małgorzata Niezabitowska i Tomasz Tomaszewski, Wacław Holewiński, Rafał Skąpski, płk Grzegorz Małecki i Łukasz Maziewski, Krzysztof Puwalski.

Na stoiskach wydawców z miłośnikami historii spotkali się m.in.: Roman Kurkiewicz, dr Zbigniew Hundert, dr Tomasz Mleczek, Paweł Gutt, Artur Foryt, Danuta Koper i Janusz Dziano, Iwona Kienzler, Bartosz Borkowski, Marek Teler, Krzysztof Bochus, Jakub Woziński, Paweł Dybicz, Ida Żmiejewska, Wojciech Włódarczak, Jerzy Domański, Joanna Jax, Nina Majewska-Brown, Grzegorz Kalinowski, Adam Bujak, Ewa Nowakowska, Janusz Jarosławski, Jolanta Sosnowska, Agata Lipczik, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Jolanta Sosnowska, Piotr Kitrasiewicz, Paweł Lisicki, Piotr Ciszewski i Janusz Jarosławski.

Pierwszego dnia Targów nastąpiło uroczyste ogłoszenie laureatów konkursu na najlepszą książkę historyczną roku – KLIO, przyznawanej w czterech kategoriach: autorskiej – za indywidualny wkład autora w popularyzację historii; monografia naukowa – za merytoryczny wkład w poznawanie historii; edytorskiej – dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli; varsaviana – za wkład w popularyzację historii Warszawy. Tegoroczna edycja konkursu była rekordowa – 105 wydawnictw zgłosiło 288 książek wydanych w latach 2020–2021.

Mecenat nad Nagrodą KLIO sprawuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska. Mecenasem Nagrody w kategorii varsaviana jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Ważnym elementem Targów Książki Historycznej był Salon Książki Muzealnej prezentujący ofertę wydawniczą wielu polskich muzeów, umożliwiając bezpośredni kontakt z publikacjami muzealnymi takich placówek jak: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcie, Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Sopotu, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Zamkowe w Malborku. Salon został przygotowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Stowarzyszeniem Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki.

Organizatorem Targów Książki Historycznej jest Fundacja Historia i Kultura oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Mecenasem i Wyłącznym Sponsorem Targów jest PGNiG.

Więcej informacji: http://historiaikultura.pl/targi-ksiazki-historycznej/

(info wg FHiK)

Dodaj komentarz