Konkursy Różne

Znamy laureatów nagród edytorskich Pióro Fredry 2021 i Dobre Strony 2021

Wręczono Nagrodę Edytorską Pióro Fredry 2021 oraz Nagrodę Edytorską Dobre Strony 2021. Ogłoszenie zwycięzców miało miejsce wieczorem 2 grudnia w ramach 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Najlepszą edytorsko książkę dla dorosłych wydało w tym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu, natomiast najpiękniejszą książkę dla młodszych czytelników Wydawnictwo Agora dla dzieci.


Pióro Fredy trafiło do Muzeum Narodowego we Wrocławiu za książkę Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu autorstwa Barbary Banaś, z projektem graficznym Joanny Jopkiewicz. Natomiast Dobre Strony otrzymało wydawnictwo Agora dla Dzieci za książkę O, choroba z tekstem Bogusia Janiszewskiego i ilustracjami Maxa Skorwidera. Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymają po 20.000 złotych, które zgodnie z regulaminem konkursu są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Łącznie do Nagród Edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zgłoszono w tym roku 122 tytuły z 61 wydawnictw.

Wręczenie Pióra Fredry i Dobrych Stron co roku odbywa się podczas grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Nadesłane książki ocenia jedno wspólne jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Karolina Maria Wiśniewska. W przypadku obu wyróżnień główna nagroda wynosi 20.000 złotych, a jej sponsorem jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Laureaci otrzymują także pamiątkowe statuetki wykonane przez wrocławskie artystki. W przypadku Pióra Fredry statuetki jest Agnieszka Leśniak-Banasiak, a statuetkę Dobre Strony zaprojektowała Agata Ilona Brożek.

Książkę Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu autorstwa Barbary Banaś z projektem graficznym Joanny Jopkiewicz jury wyróżniło „za umiejętną współczesną interpretację graficzną i typograficzną nawiązującą do epoki, w której tworzyli Drostowie”. Zwycięska publikacja wyszła nakładem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Do Pióra Fredry 2021 nominowane były także: Jak się tworzy powieść Miguela de Unamuno w przekładzie Kacpra Szpyrka, z projektem okładki Mimi Wasilewskiej i projekt typograficznym Mimi Wasilewskiej i Pawła Orła (Państwowy Instytut Wydawniczy), Kierunek zwiedzania Marcina Wichy, z projektem graficznym Przemka Dębowskiego (Wydawnictwo Karakter), Salve Femina z wyborem tekstów i ilustracjami Magdaleny Gaładyk oraz opracowaniem graficznym Magdaleny Gaładyk i Wiesława Wiszowatego (Wydawnictwo Albus), Ocalić od zapomnienia Marka Dyżewskiego, z projektem graficznym Julity Gielzak (Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu).

Nagroda Edytorska Dobre Strony wyróżnia z kolei najpiękniej wydane książki dla dzieci. W tym roku laureatem zostało wydawnictwo Agora dla dzieci za książkę O, choroba z tekstem Bogusia Janiszewskiego i ilustracjami Maxa Skorwidera. Publikacja została doceniona przez jury „za dynamicznie skonstruowany i z werwą narysowany album komiksowy, za na zmianę barwny i czarno-biały świat, w którym pojawiają się charakterni bohaterowie i wartka akcja niosąca opowieść na ważny i poważny temat choroby nowotworowej dzieci”. 

Do nagrody nominowane były również książki: Gdzie dzisiaj śpimy? z tekstem i ilustracjami Marty Kopyt i projektem typograficznym Agnieszki Pasierskiej (Wydawnictwo Druganoga), Lotta czyli jak wychować ludzkie stado autorstwa Zofii Staneckiej oraz z projektem okładki i ilustracjami Marianny Sztymy (Wydawnictwo Kropka), M jak morze, z tekstem i ilustracjami Joanny Concejo (Wydawnictwo Format) oraz Wszyscy świętują, tekst Joanny Rzyskiej z opracowaniem graficznym Agata Dudek i Małgorzaty Nowak (Wydawnictwo Druganoga).

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony będzie można obejrzeć i kupić na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, które potrwają do niedzieli 5 grudnia w Hali Stulecia.


Fundatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskie Dobre Strony jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Okolicznościowe pióra z pamiątkowym grawerem ufundowała firma Nova Pióra Polskie.
Organizatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony oraz 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Wrocławski Dom Literatury.
Więcej informacji na www.literatura.wroclaw.pl i www.targiksiazki.wroclaw.pl.
(info WDL)


Dodaj komentarz