Rynek wydawniczy

Maciej Gablankowski dyrektorem wydawniczym Wielkiej Litery

Z początkiem grudnia do zespołu Wielkiej Litery dołączył Maciej Gablankowski. Będzie pełnił funkcję dyrektora wydawniczego, odpowiadając za ofertę non-fiction wydawnictwa. Ostatnio pracował na podobnym stanowisku w Wydawnictwie Znak.


Maciej Gablankowski (ur. w 1980) z wykształcenia jest historykiem i amerykanistą. Z zawodu – redaktorem i menedżerem. Od studiów związany jest z branżą wydawniczą. W latach 2006-2021 (z przerwami) pracował w Społecznym Instytucie Wydawniczym Znak, zajmując tam ostatnio szefa imprintu Znak Horyzont. Był też w międzyczasie m.in. wydawcą portali historycznych CiekawostkiHistorycze.pl oraz TwojaHistoria.pl (lata 2015-2019). Specjalizuje się w literaturze historycznej i szeroko pojętej literaturze faktu. Jest autorem książki Piłsudski. Portret przewrotny. Biografia.


Wydawnictwo Wielka Litera zostało założone w 2011 roku, wydaje przede wszystkim literaturę piękną i książki faktograficzne. Jego współwłaścicielem i członkiem zarządu jest Tomasz Dąbrowski. Założycielem – Paweł Szwed, który zmarł w maju br. Od czerwca redaktor naczelną wydawnictwa jest Monika Mielke, uprzednio zajmująca w firmie stanowisko dyrektora wydawniczego.

Dodaj komentarz