Historia książki i druku

Pierwsze wydanie w j. rosyjskim „Podróży po różnych prowincjach Imperium Rosyjskiego” Petera Pallasa na aukcji

Na 16 grudnia rosyjski Dom Aukcyjny „Litfund” zaplanował aukcję rzadkich książek, autografów i fotografii. Wśród perełek aukcji niezwykle rzadkie pierwsze wydanie w języku rosyjskim Podróży po różnych prowincjach Imperium Rosyjskiego Petera Pallasa. Książka została wydana przez Cesarską Akademię Nauk w latach 1773-1788. Czterotomowe wydanie zawiera 102 arkusze ilustracji (podmolowanych akwarelą) i map. Cena wywoławcza to 3 miliony rubli (ok. 36 tys. EUR)

Publikacja zawiera opis podróży przez Rosję Wschodnią i Syberię aż do granicy chińskiej. Publikacja w języku rosyjskim to ekstremalna rzadkość, praktycznie nie pojawia się na rynku antyków – odnotował “Litfond”.

Słynny niemiecki przyrodnik, geograf i podróżnik Pater Pallas przyjechał do Rosji w 1767 roku na zaproszenie Katarzyny II. W latach 1768-1774. kierował wyprawą Petersburskiej Akademii Nauk, której wyniki opublikował w monumentalnym dziele.

W języku niemieckim pierwsze tomy opisu podróży Pallasa zaczęły ukazywać jeszcze podczas trwania samej wyprawy (Reise durch verschiedende Provinzen des Russischen Reichs 1771-1776). Dzieło zostało przetłumaczone na język rosyjski dopiero kilka lat później, w latach 1773-1788.
(źródło wg Litfund.ru)

Dodaj komentarz