Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – listopad 2021

Na listopadowej liście Motyli Książkowych aż sześć nowości. Na miejscu pierwszym wciąż niepokonany Dziadek i niedźwiadek… Łukasza Wierzbickiego (Pointa).1. W listopadzie, prawie niezmienne od ponad roku, na pierwszym miejscu niezniszczalny bestseller – Dziadek i niedźwiadek – historia prawdziwa Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa) – sympatycznie i prosto opisane losy niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa.


2. Wstecz. Historia Warszawy od początku prof. Błażej Brzostek (Muzeum Warszawy): Prof. Błażej Brzostek podważa niejeden ugruntowany obraz miasta, eksperymentuje z formą, proponując tytułowe spojrzenie Wstecz – od roku 2021 do średniowiecznych początków miasta.


3. Na tym miejscu awans z piątego – książka-laureatka tegorocznej nagrody NIKE – Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zbigniewa Rokity (Czarne): Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.


4. Po kilku miesiącach powraca Koniec pieniądza papierowego Rolanda Baadlera (wyd. DeReggio): autor, przenikliwy analityk i praktyk, podaje nam na tacy samo sedno podstępu wymierzonego w nasz majątek i trafnie przewiduje następstwa związanej z tym dziejowej przemiany. 


5. Europa przeciwko Żydom 1880-1945, Gotz Aly (Filtry): Słynny niemiecki historyk dokonuje przenikliwej analizy ogólnoeuropejskiej wrogości wobec Żydów. Genezy nowoczesnego antysemityzmu doszukuje się w powiększającym się pod koniec XIX wieku dystansie społecznym między szybko emancypującą się mniejszością żydowską a dużo wolniej przekształcającymi się wspólnotami chrześcijańskimi. Wzrost demokracji i poszerzające się prawa wyborcze paradoksalnie sprzyjały tejże wrogości,


6. Kolejny powrót na listę – Tech krytyka rozwoju środowiska technologicznego Jana Białka (Garda), książka poruszająca zagadnienia wdrażania do 2040 roku nowych technologii i powstającego w związku z tym ewolucyjnego środowiska technologicznego, mechanizacja człowieka i środowiska naturalnego.


7. Kalendarz na 2022 rok, praca zbiorowa (Przekrój): 365 zachodów słońca, 365 inspiracji, 365 okazji do świętowania i tyle samo ciekawostek. Do tego rysunki Marka Raczkowskiego, Joanny Grochockiej i Igora Kubika, a także Wycinki w termosie.


8. Upiór. Historia naturalna, Łukasz Kozak (Evviva l’Arte): Historyczno-antropologiczne studium, które czyta się jak trzymającą w napięciu powieść. Dysputy paryskich uczonych o polskich wampirach, Mickiewicz wychodzący z grobu, picie trupiej krwi w czasie zarazy i zupełnie nowe spojrzenie na ludowe wierzenia.


9. Spadek o dwie pozycje zanotowała Wojna o metale rzadkie. Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej (wydawca: Kogut). Autor książki  Guillaume Pitron (francuski dziennikarz, autor filmów dokumentalnych, laureat Nagrody im. Érika Izraelewicza za najlepsze śledztwo ekonomiczne w 2017 r.) dowodzi, że transformacja energetyczna, rewolucja cyfrowa, przemiana ekologiczna, nie przyniosą na świata wyzwolonego od niedostatków czy konfliktów zbrojnych. Odchodząc od paliw kopalnych, tak naprawdę pogrążamy się w nowym uzależnieniu – od metali rzadkich. Grafit, kobalt, ind, platynowce, wolfram, ziemie rzadkie to zasoby, które stały się niezbędne dla rozwoju nowego społeczeństwa: ekologicznego (samochody elektryczne, panele słoneczne) i scyfryzowanego (smartfony, komputery, tablety i inne nieodłączne od naszej codzienności urządzenia). Tymczasem koszty środowiskowe, gospodarcze i geopolityczne tej zależności będą jeszcze większe niż te, które nasze przemysłowe społeczeństwo obecnie płaci. Nawiązując do tego wszystkiego, niniejsza książka jest kontropowieścią o transformacji energetycznej – przedstawiającą tajne dzieje wiele obiecującej technologicznej odysei, a także kulisy ambitnych, bezinteresownych poszukiwań, przynoszących jak dotąd zagrożenia równie kolosalne, co problemy, które miały za zadanie rozwiązać.

10. Listę zamykają Skojarzenia i aforyzmy Waldemar Łysiaka (Nobilis): Kolejna znakomita książka Waldemara Łysiaka — zbiór pisanych świetnym konserwatywnym piórem esejów kulturowych i politycznych, które nikogo nie zostawią obojętnym, plus sto kilkadziesiąt bon-motów autora.”


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Choroba refluksowa przełyku. Dieta i jadłospisy, praca zbiorowa (Magazine.pl)
12. Witaj w świecie bez architektów, Jakub Szczęsny (Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie)
13. Bratnia dusza, David Diop (Cyranka)
14. Jesteś ważny, Pinku, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra (Sensus)
15. Świąteczne listy do Feliksa, praca zbiorowa (Mamika)
16. Namiętne małżeństwo, David  Schnarch (Kropla)
17. Zabić Amerykę, Bogusław Wołoszański (Wołoszański)
18. Nauka o klimacie, praca zbiorowa (Sonia Draga)
19. Nadchodzący Bóg, Manfred Frank (Fundacja Artura hr. Cieszkowskiego)
20. Nie, Agnieszka Orłowska (EMG)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz