Konkursy zagraniczne

Leipziger Buchpreis zur Europäischen Verständigung 2022 dla Karla-Markusa Gaussa

Leipziger Buchpreis zur Europäischen Verständigung (Lipska Nagroda Książkowa Porozumienia Europejskiego) została przyznawany austriackiemu pisarzowi Karlowi-Markusaow Gaussowi za książkę Die unaufhörliche Wanderung (Nieustająca wędrówki) (wyd. Zsolnay).


Die unaufhörliche Wanderung jest zbiorem reportaży o o mniejszościach europejskich, poszczególnych miejscach i ludziach. Nagroda zostanie wręczona podczas otwarcia Lipskich Targów Książki 16 marca 2022 r. w Gewandhaus w Lipsku. Laudację wygłosi austriacka germanistka, krytyczka literacka i eseistka Daniela Strigl.

Jury nagrody uzasadniło swoją decyzję następująco: Europa? Każdy, kto myśli dziś o Europie, najpierw myśli o rozpadzie, oznakach dezintegracji, upadku, skłóconych i podzielonych parlamentach, które domagają się specjalnych praw narodowych i straciły z oczu zjednoczenie Europy. A kiedy mówi się o różnorodności, niektórzy myślą o wymierających gatunkach zwierząt, dla innych to rodzaje serów lub cele podróży. (…) Gdy Karl-Markus Gauss myśli o Europie – a prawdopodobnie nie ma w Europie pisarza, który myślałby częściej i poważniej o tym niewielkim obszarze na zachód od Rosji – myśli o mniejszościach, które wciąż gnieżdżą się w pęknięciach tego budynku, zagrożone zawaleniem.


W jury Leipzig Book Prize for European Understanding 2022 zasiadają: dr. Skadi Jennicke (burmistrz ds. kultury miasta Lipska), Michael Krüger (autor, wydawca, tłumacz, Monachium), Johannes Riis (wydawca, Kopenhaga), Elisabeth Ruge (autorka, wydawca, agent literacki, Berlin), Daniela Strigl (eseistka , krytyk, wykładowca, Wiedeń).

Lipska Nagroda Książkowa Porozumienia Europejskiego przyznawana jest corocznie od 1994 roku, wynosi 20 tys. euro, jest jedną z najważniejszych nagród literackich w Niemczech. Kapitułę nagrody tworzą Wolne Państwo Saksonia, Miasto Lipsk, Börsenverein des Deutschen Buchhandels eV oraz Targi Lipskie.

(źródło mdr kultur)

Dodaj komentarz