Najlepsze książki/plebiscyty

Ruszył plebiscyt Historia Zebrana 2021

7 grudnia po raz kolejny ruszyła Historia Zebrana. To wyjątkowy konkurs na najlepsze publikacje o tematyce historycznej, wspólnie organizowany od 2011 roku przez portale Histmag.org oraz Granice.pl. Tym razem wyłonione zostaną najlepsze książki historyczne II półrocza 2021 roku. Głosowanie odbywa się na stronie https://historiazebrana.pl/.


Historia Zebrana wyróżnia się sposobem wyłonienia zwycięzcy – wyboru dokonują Internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z członków redakcji obydwu serwisów organizujących, dziennikarzy, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.

Najlepsza książka wyłoniona zostanie w trzech kategoriach: W rolach głównych, Okiem badacza oraz Historia niebanalna.

  • W rolach głównych: w centrum zainteresowania książki jest człowiek lub niewielka zbiorowość tworząca historię lub doświadczona przez nią; biografie i wspomnienia.
  • Okiem badacza: tytuły stanowiące syntezę publikacji historycznej i naukowej, przeznaczone głównie dla specjalistów i szczególnych pasjonatów tematu.
  • Historia niebanalna: prezentacja treści historycznej w wyjątkowej formie, pozwalająca spojrzeć na dane zjawisko w nowym ujęciu.

W naszym plebiscycie swoje ulubione pozycje może znaleźć każda osoba ceniąca książki historyczne – zarówno ci, którzy czytają dla przyjemności, jak i badacze czy specjaliści w danym temacie – komentuje Michał Świgoń, wydawca portalu Histmag.org współorganizującego plebiscyt.


Jak zagłosować?

1. Zdecyduj, na które książki chcesz zagłosować.
2. Zagłosuj używając formularza zgłoszeniowego: https://historiazebrana.pl/glosowanie
3. Potwierdź swój głos mailowo lub darmowym smsem – tylko potwierdzone głosy są zliczane.

Ponadto, każdy użytkownik oddający ważny głos w plebiscycie ma szansę wygrania zestawu nagród książkowych, ufundowanych przez wydawców.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na wygranie nagrody, to:

  • wyślij uzasadnienie swojego wyboru na maila info@historiazebrana.pl, w tytule wpisując „Wybieram”, a w treści: autora i tytuł wybranej pozycji, uzasadnienie (do 2 tys. znaków) dlaczego właśnie ta książka powinna zwyciężyć + swoje dane kontaktowe.
  • zachęć jak najwięcej osób do zagłosowania, używając specjalnego reflinka lub zapraszając ich do wpisania w formularzu Twojego adresu e-mail/loginu w wortalu Granice.pl.

Głosowanie trwa do 24 stycznia 2021. Lista zwycięzców ogłoszona zostanie na łamach obu serwisów organizujących.

Nasz plebiscyt jest świetną okazją do promocji nie tylko samych książek historycznych, ale i czytelnictwa w naszym kraju. Jesteśmy przekonani, że im więcej mówi się o ciekawych i interesujących książkach, tym lepiej! – dodaje Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl współorganizującego plebiscyt.


Laureaci poprzedniej edycji (I półrocze 2021)
Głosowanie jurorów:
1. Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty, Tomasz Kurpierz (Instytut Pamięci Narodowej),
2. Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju, Anna Sylwia Czyż, Bartłomiej Gutowski (Instytut Polonika),
3. Walki powietrzne w obrazach, Piotr Górka (Instytut Pamięci Narodowej).

Głosowanie Internautów:
1. Wojna lekarzy Hitlera, Bartosz T. Wieliński (Agora),
2. Piłsudski między Stalinem a Hitlerem, Krzysztof Grzegorz Rak (Bellona),
3. Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska, Leszek Jedliński (Wydawnictwo Azory).

Zapraszamy do odwiedzenia strony plebiscytu – https://historiazebrana.pl/

(info Histmag)

Dodaj komentarz