Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Paszporty Polityki 2021 – nominacje

7 grudnia 2021 roku ogłoszono listę nominowanych osób do tegorocznych Paszportów Polityki. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.


W najbardziej interesującej nas kategorii, LITERATURA, nominacje uzyskali: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska i Grzegorz Uzdański.

Łukasz Barys (ur. 1997, Pabianice): autor debiutanckiej powieści Kości, które nosisz w kieszeni (Wydawnictwo Cyranka). Pabianice portretuje od strony kości, przenikają się tu światy zmarłych i żywych. A każdy rozdział to osobna opowieść, w której biorą udział tutejsze motywy i postaci: Dora Diamant od Kafki, rzeka Pabianka, Tereska z filmu “Cześć Tereska”, domy pożydowskie, zmarli z cmentarza oraz sama bieda. I są to opowieści śmieszno-straszne, smutno-komiczne, zadziorne językowo.

Proza Elżbiety Łapczyńskiej wyróżniona została już w wielu konkursach literackich. Jej debiutancki Bestiariusz nowohucki (Biuro Literackie) zdobył Nagrodę Conrada, był nominowany do Literackiej Nagrody Gdynia, do Nike i do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W książce mierzy się z mitem Nowej Huty, w której sama mieszka. Bestiariusz… to proza, która przechodzi w poezję i wydobywa z projektu Huty cały jej surrealizm.

Grzegorz Uzdański nominowany został za Wypiór (Wydawnictwo Filtry) – rymowaną powieść, a właściwie poemat dygresyjny, napisany częściowo trzynastozgłoskowcem – o Adamie Mickiewiczu, wampirze, który pomieszkuje w szafie u pary warszawskich trzydziestolatków z placu Zbawiciela.

A oto pozostałe nominacje:
FILM: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda i Aleksandra Terpińska; TEATR: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima oraz Dominik Strycharski; SZTUKI WIZUALNE: projekt Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak i Mikołaj Sobczak; MUZYKA POPULARNIA: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski i Ifi Ude; KUILTURA CYFROWA: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin i Magdalena Cielecka, Jakub Kwinta, Marcin Rybiński z Anshar Studios.


Przez ostatnich 28 lat w plebiscycie uhonorowano 178 laureatów, w tym 223 artystów i twórców (licząc zespoły), oraz wyróżniono 25 Kreatorów Kultury. Paszporty przyznawane są na ogół młodym twórcom między 30. a 40. rokiem życia, ale wśród laureatów zdarzali się też dojrzali artyści – 50- i 60-latkowie oraz nastolatkowie. Najniższą średnią wieku odnotowano w kategorii muzyka poważna (29 lat). W ostatnich latach wiek laureatów we wszystkich kategoriach zdecydowanie się wyrównuje (30+).

Kapituła dwa razy przyznała nagrody ex aequo i raz nagrodę specjalną pozaregulaminową, którą uhonorowano Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wielu nagrodzonych w latach 90. to dzisiaj uznani twórcy, którzy wychowali nowe pokolenie artystów nagrodzonych Paszportami Polityki już w XXI w. i zasłużyli już na miano Kreatora Kultury (np. Olga Tokarczuk).


Dodaj komentarz