Różne

Paszport “Polityki” dla Miry Marcinów

Laureatką 28. edycji Paszportów “Polityki” w kategorii “literatura” została Mira Marcinów. Autorka została nagrodzona za swój debiut prozatorski Bezmatek (Czarne). Nagrodą jest czek w wysokości 25 tys. zł.

Mira Marcinów: filozofka i doktor psychologii. Urodziła się w 1985 r. w Szczecinku. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2017 r. ukazał się tom 1. jej Historii polskiego szaleństwa. Wcześniej opublikowała Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego i – wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – Niezabliźnioną ranę Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy. Rok temu została finalistką Nagrody Naukowej POLITYKI, a w tym roku otrzymała nominację za swój debiut prozatorski Bezmatek (wyd. Czarne), napisaną wyjątkowym, zarazem dzikim i precyzyjnym językiem opowieść o relacji córki i matki.


Gala Paszportów “Polityki” 2020 odbyła się 26 stycznia 2021 r. Uroczystość była transmitowana na antenie TVN. Galę poprowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Król z zespołem byli gościem muzycznym wydarzenia.

Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Od 2002 r. Paszporty obejmują także nagrodę specjalną – “kreator kultury” za specjalne osiągnięcia w krzewieniu kultury.

A oto pełen wykaz laureatów:

Kategoria Film: Piotr Domalewski
Teatr: Justyna Sobczyk i Teatr 21
Kultura zdalna: Artur Liebhart – Millenium Dosc Against Gravity
Literatura: Mira Marcinów
Sztuki wizualne: Małgorzata Mirga-Tas
Muzyka poważna: Ania Karpowicz
Muzyka popularna: Duet Siksa
Kultura cyfrowa: Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec. Studio Different Tales
Nagroda dla “Kreatorów kultury”: Bożena i Lech Janerkowie


2 thoughts on “Paszport “Polityki” dla Miry Marcinów

Dodaj komentarz