Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Przyznano Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego

Laureatką tegorocznej edycji Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego została książka Zielone Piórko Zbigniewa. Skarpetki Kontratakują!” autorstwa Justyna Bednarek z ilustracjami Daniela de Latoura (Wydawnictwo Poradnia K). Książka znalazła uznanie nie tylko w oczach jury, wyróżniona została również w głosowaniu czytelników (w trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci można było oddawać głosy na jedną z pięciu nominowanych książek).


Laureatów poznaliśmy w niedzielę 8 grudnia podczas uroczystej Galu 8. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie.

W laudacja Marta Lipczyńska-Gil, wydawczyni, redaktorki magazynu RYMS powiedziała: …Justyna Bednarek ożywiła skarpetki, które w jej książkach mają niesamowite przygody i bardzo bogate życie wewnętrzne. Piąta książka nadal wciąga, co nie jest takie oczywiste w przypadku serii. (…) Oczywiście sukces historyjek o skarpetkach nie byłby pełny, gdyby nie ilustracje Daniela de Latour. Dzięki nim przygody skarpetek są jeszcze bardziej zabawne. Jego delikatna, ale dynamiczna kreska nadaje im charakter. Te skarpetki to prawdziwe bohaterki o bystrych oczach i „tekstylnych sercach”.


Nominowani:

  • Zuzanna Kisielewska, Agata Dudek i Małgorzata Nowak, Nolens volens czyli Chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich, Wydawnictwo Druganoga,
  • Katarzyna Ryrych, Lato na Rodos, Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
  • Marcin Szczygielski, Oczy Michaliny, Instytut Wydawniczy Latarnik,
  • Dorota Gellner i Marcin Minor, Ściskam w pasie, kontrabasie, Wydawnictwo Bajka
  • Justyna Bednarek i Daniel de Latour, Zielone Piórko Zbigniewa. Skarpetki Kontratakują!, Poradnia K Wydawnictwo.

W zeszłym roku laur przyznano Marii Strzeleckiej za książkę Beskid bez kitu.


Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyróżnienie, którym KBF i Festiwal Literatury dla Dzieci honoruje najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. Nagroda, jakiej patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna przyznawana jest od 2016 r. decyzją jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski oraz członków rady programowej Festiwalu: Szymona Kloski i Łukasza Dębskiego. Fundatorami Nagrody są Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.


Dodaj komentarz