Rynek wydawniczy

X edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – nabór wniosków

Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nabór do X edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.


Nagroda ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest w dwóch kategoriach: co roku za książkę poetycką napisaną w języku polskim wydaną w roku poprzedzającym (pierwsza kategoria), a co dwa lata za książkę tłumaczoną z języka obcego (druga kategoria).

Do X edycji Nagrody zgłaszać można książki z obu kategorii.

Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim, członkowie kapituły oraz inne osoby.

Zgłoszenia można przesyłać do 14 stycznia 2022 r.


Skład kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w X edycji konkursu: Andrea Ceccherelli (włoski literaturoznawca, tłumacz, profesor zwyczajny slawistyki, kierownik Katedry Języka i Literatury Polskiej na Wydziale Języków Obcych Uniwersytetu Bolońskiego), Janusz Drzewucki (poeta, krytyk literacki, wydawca, członek PEN Clubu, SPP oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS),
Xavier Farré (poeta i tłumacz z języka polskiego i słoweńskiego na hiszpański i kataloński), Alina Świeściak (pracuje w Zakładzie Krytyki i Literatury Ponowoczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się literaturą dwudziestowieczną i najnowszą), Marta Wyka (historyk literatury, krytyk literacki, prof. zw. Wydziału Polonistyki UJ, założycielka Katedry Krytyki Literackiej, redaktor naczelna „Nowej Dekady Krakowskiej”). Jurij Zawadski ( poeta, wydawca, muzyk, literaturoznawca i aktywista społeczny. Eksperymentator i performer. Doktor nauk filologicznych).


Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za rok 2020 otrzymała Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom Rośliny mięsożerne wydany przez Instytut Mikołowski, natomiast Nagrodę za rok 2019 Anna Adamowicz za tom Animalia wydany przez Biuro Literackie.

Nagrody wręczono na uroczystej gali 10 lipca 2021 r. w Pałacu Potockich w Krakowie podczas Festiwalu Miłosza Anna Adamowicz i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska otrzymały po 50 tys. złotych oraz statuetkę; pozostali nominowani po 4 tys. złotych.

(źródło organizatora)


Dodaj komentarz