Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima – znamy laureata edycji 2021

Podczas sobotniej, finałowej gali Festiwalu Puls Literatury w Łodzi ogłoszono wyniki Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. W tym roku laureatką został pisarka i plastyczka Ewa Kuryluk. Nagrodę – 50 tys. zł – laureatka przekaże pomagającej uchodźcom Fundacji Ocalenie.

W wygłoszonej podczas gali przez Annę Marchewkę laudacji czytamy:

W tym roku nominowaliśmy do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima: Ingę Iwasiów, Ewę Kuryluk i Pawła Sołtysa – każde z tej trójki za tytułowym, festiwalowym wezwaniem od wielu lat podąża, na to wezwanie na swój sposób, w wypracowanych przez siebie formach odpowiada. Pamięć wydaje się stawką literatury, choć bywa niebezpieczna, to bywa i powinnością: pamiętać to znaczy przeciwstawiać się przemijaniu, pamiętać to znaczy dawać odpór niszczycielskim siłom, pamiętać to znaczy sprzeciwiać się unicestwianiu wydarzeń i postaci uznawanych za słabsze, skazywanych na nieistnienie, pamiętać to znaczy rzucać wyzwanie władzy tak symbolicznej jak i politycznej. Pamiętać to znaczy nie tylko sięgać w przeszłość, ale znaczy również zapisywać teraźniejszość, nie tylko wspominać, ale też utrwalać tu i teraz na bieżąco…

Ewa Kuryluk:  historyczka sztuki, malarka, artystka instalacji, pisarka, poetka. Autorka m.in. Wiedeńskiej apokalipsy. Eseje o sztuce i literaturze wiedeńskiej około 1900, Salome albo o rozkoszy. O grotesce w twórczości Aubreya Beardsley’a, Podróż do granic sztuki. Eseje z lat 1975-1979”, powieści Century 21, Grand Hotel Oriental oraz trylogii autobiograficznej Goldi. Apoteoza wieżyczkowatości, Frascati i Feluni. Apoteoza enigm. Twórczość Kuryluk została przetłumaczona na kilka języków. Dziś pisarka dzieli czas między Warszawą a Paryżem.


Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima przyznaje Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Tegoroczna Nagroda została wręczona po raz dziewiąty; nawiązuje do przedwojennej tradycji honorowania przez Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej (jednym z laureatów był m.in. Julian Tuwim). Wyróżnienie przyznawane jest za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną”. Zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 50 tys. zł., której fundatorem jest Miasto Łódź.

W tym roku kapituła obradowała pod przewodnictwem dziennikarki oraz wydawczyni Magazynu „Książki” Barbary Piegdoń-Adamczyk. 

W ubiegłych latach otrzymali ją: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Filipiak i Małgorzata Szejnert, Wojciech Nowicki.

(źródło Dom Literatury w Łodzi)


Nominacje do Nagrody Literackiej im. J. Tuwima 2021

Dodaj komentarz