Księgarnie

Mieszkańcy Krakowa wybrali najlepsze księgarnie

W piątej edycji plebiscytu Wybieramy Księgarnie Roku mieszkańcy Krakowa przyznali Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO – wyróżnienie otrzymały: Główna Księgarnia Naukowa, Księgarnia WAM, Cafe NOWA Księgarnia i Spółdzielnia Ogniwo. Triumfowały one kolejno w czterech kategoriach: Najlepsze książki, Najlepsi księgarze, Najlepszy klimat i Najlepsze wydarzenia.

W ostatnim plebiscycie Wybieramy Księgarnie Roku oddano pomad 3 tysiące głosów. Krakowianie i krakowianki wrzucali karty do głosowania do urn znajdujących się w 34 księgarniach i antykwariatach biorących udział w konkursie organizowanym przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Mieszkańcy mogli też głosować online za pośrednictwem strony ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Plebiscyt objął cztery kategorie odpowiadające temu, co czytelnicy i czytelniczki cenią w księgarniach najbardziej: autorski wybór książek, profesjonalna obsługa, klimat miejsca i ciekawy program wydarzeń kulturalnych.

Mieszkańcy Krakowa nie zapomnieli też o antykwariatach. Najwięcej głosów zdobył Antykwariat Abecadło przy ul. Kościuszki 18, działający w miejscu dawnej apteki Pod Aniołem Stróżem.


Plebiscyt Wybieramy Księgarnie Roku stanowi część strategii wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Na strategię składa się m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, półki z patronatami wydawniczymi KMLU w krakowskich księgarniach i nadzwyczajne działania realizowane od wiosny 2020 roku w odpowiedzi na skutki pandemii koronawirusa, takie jak program pomocowo-ochronny Księgarnie odporne.

Organizatorzy plebiscytu Wybieramy Księgarnie Roku: Miasto Kraków i KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Dodaj komentarz