Poligrafia Ranking drukarń

XX Ranking Drukarń Dziełowych – „Drukarnia Dziełowa Roku 2020/2021” wybrana!

Organizatorzy:


Patronat medialny:

3 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2020/2021. Ze względu na pandemię po raz kolejny wyniki ogłosiliśmy w Internecie, prezentując film nagrany w warszawskiej drukarni Lotos-Poligrafia.


Obejrzyj film


Podobnie jak w latach poprzednich ranking przebiega w dwu etapach: „WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE”, DRUKARNIA DZIEŁOWA ROKU.W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen ‒ 1-6.
W drugiej części Rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej część Rankingu. Drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią – wygrywa.

Do drugiej części Rankingu i wyboru Drukarni Dziełowej Roku 2018/2019 przeszło 13 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych nadesłało 7 z nich.
A które drukarnie wstąpiły w tym roku na podium?


Na najwyższe miejsce powrócił poznański ABEDIK. Wysoka ocena wydawców ‒ 5,82, do tego po raz kolejne świetne wyniki produkcyjne (wzrost obrotów o 11,0%) oraz wielkość inwestycji przyniosły tej drukarnia zaszczytne miejsce. W sumie 5.89 pkt.


Na miejscu drugim, po raz pierwszy na podium, toruński Zapolex. To miejsce dała drukarni dość wysoka ocena wydawców (5,15), a przede wszystkim najwyższy w ocenianych zakładach wzrost inwestycji. W sumie 4,45 pkt.

Na miejscu trzecim Drukarnia Wydawnicza im. W. L. Anczyca. W tym przypadku można dodać – “tylko” trzecie miejsce, bo pomimo wysokiej oceny przez wydawców (5,80), to średnia ocena parametrów produkcyjnych zakładu za 2020 rok (2,61 pkt) nie pozwoliła krakowskiej drukarni na awans na wyższe miejsce.

Wszystkim laureatom gratulujemy.

Sumując wyniki produkcyjne zakładów biorących udział w Rankingu, odnotowujemy niewielki spadek obrotów (o 3%) w stosunku do 2019 roku. Jak wypadnie rok 2021? Z tą oceną będzie gorzej – inflacja podnosi ceny.


Przypominamy, że drukarnie świadczące usługi druku cyfrowego (oprócz zakładów, w których druk cyfrowy jest elementem dodatkowym usług) nie biorą jeszcze udziału w drugiej części Rankingu. Dlatego też to wydawcy wybierają najlepsze ich zdaniem drukarnie. Przypominamy, że w 2021 roku to:

  • Miejsce I – Drukarnia SOWA (Warszawa)
  • Miejsce II – Drukarnia TOTEM.COM.PL (Inowrocław)
  • Miejsce III – Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca (Kraków)

Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca”. Patronem medialnym Rankingu od lat jest miesięcznik „Poligrafika”.

(redakcja magazynu “Wydawca”)


Dodaj komentarz