Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty Różne

Urszula Zajączkowska laureatką Nagrody „Nowych Książek” za rok 2021

Doroczną Nagrodą „Nowych Książek” zespół miesięcznika wyróżnił Urszulę Zajączkowską za tom wierszy Piach (Wrocław, „Warstwy”).


Serdecznie dziękuję za to niespodziewane wyróżnienie. Oczywiście jestem bardzo wzruszona i wdzięczna, zwłaszcza, że Nagrodę tę przyznaje tak wspaniała Kapituła. Ale ja w swoją twórczość bardzo wątpię. Zwykle już zaraz po napisaniu, nie lubię tych własnych wyrobów ze słów. Wolę czytać – powiedziała laureatka Instytutowi Książki.

„Kluczy do liryki Urszuli Zajączkowskiej będzie przybywać, podobnie jak przybędzie zwolenników subtelnego i niewymuszonego poczucia humoru poetki, klarowności jej składni, trafności uogólnień (Szymborska), zdolności do dziwienia się światem i zachwytu nad tym, co w nim peryferyjne (Białoszewski). Zajączkowska nie zamyka się w literackich laboratoriach, nie odważa liryki na gramy, odwrotnie proporcjonalnie do uczonych treści jej wierszy” – pisał w recenzji zbioru na łamach „Nowych Książek” (nr 5/2021) Paweł Mackiewicz.

Wyróżniliśmy poetkę wysoko cenioną przez krytykę, obecną w opracowaniach najnowszej literatury – mówi Piotr Szewc, redaktor działu poezji i prozy “Nowych Książek”. – Urszula Zajączkowska w niepowtarzalny sposób łączy w swoich utworach głęboko humanistyczne przesłanie ze światem przyrody, który zna jako botaniczka. Rośliny, zwierzęta, twory przyrody jawią się w jej poezji obdarzone podmiotowością, równoprawne w swym istnieniu z życiem ludzkim i organicznie z nim zespolone.

Ze względu na niepewną sytuację epidemiczną informacja o wręczeniu nagrody zostanie podana w późniejszym terminie.


Urszula Zajączkowska (ur. 1978) to botaniczka, poetka, artystka video. Pracuje jako profesor w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW. Jest autorką filmu Metamorphosis of Plants (2016) powstałego z inspiracji dziełem J.W. Gotehego pod tym samym tytułem. Obraz ten wygrał międzynarodowy festiwal SCINEMA International Science Film Festival w kategorii najlepszy film eksperymentalny/animacja. Jej debiut poetycki Atomy był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2015) oraz zdobył wyróżnienie XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” (2015) na najlepszy debiutancki tom poetycki roku. W 2017 otrzymała Nagrodę Kościelskich za tom minimum. W 2019 wydała książkę eseistyczną Patyki, badyle (Nagroda Literacka Gdynia, Nagroda Złotej Róży „Nowych Książek” i Festiwalu Nauki). Z końcem 2020 ukazała się jej trzecia książka poetycka piach. We wrześniu 2021 w Wołominie odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Literackiego Znaczenia, którego jest kuratorką i jedną z pomysłodawczyń.

W ubiegłym roku laur „Nowych Książek” trafił do Jana Tomkowskiego.
Wydawcą miesięcznika „Nowe Książki” jest Instytut Książki.

(źródło Instytut Książki, fot. Max Pflegel/WDL )


Dodaj komentarz