Rynek wydawniczy

W Poznaniu coraz więcej książkomatów

9 książkomatów Biblioteki Raczyńskich stanęło już na poznańskich ulicach (stan na 5.01.22). Do końca stycznia będą zamontowane dwa pozostałe. 11 książkomatów zapewni możliwość korzystania z oferty Biblioteki nowym i dotychczasowym czytelnikom w tych częściach Poznania, gdzie brakuje jej placówek.


Za kilka dni zacznie się testowanie urządzeń, szkolenie bibliotekarzy i sprawdzanie procedur. Czytelnicy będą mogli korzystać z książkomatów po połowie marca. Wtedy też pojawią się dokładne instrukcje i zasady korzystania z urządzeń, które pozwolą wypożyczać i oddawać książki tym, którzy nie zawsze mają bibliotekę po drodze.

Książkomaty nie są usytuowane bezpośrednio przy bibliotecznych filiach (tak, jak to jest w innych miastach), ale tam, gdzie mieszkańcy mają słabszy dostęp do filii bibliotecznych. Lokalizacje książkomatów to miejsca licznie odwiedzane przez mieszkańców, na przykład pętle tramwajowe lub okolice supermarketów.

W każdym z 11 urządzeń są 93 skrytki na książki, w każdej ze skrytek mieści się kilka książek. We wszystkich bibliotecznych książkomatach jest ok. 3 tysięcy miejsc na publikacje.


Zakup książkomatów realizowany jest w ramach projektu „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020

Natomiast działania związane z promocją i obsługą książkomatów finansowane są z projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, który korzysta z dofinansowania z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Koszt przedsięwzięcia to 1 897 108 zł.
(źródło Biblioteka Raczyńskich)

Dodaj komentarz