Konkursy Konkursy zagraniczne

Costa Book Awards – laureaci

4 stycznia w Londynie ogłoszono wyniki konkursu Costa Book Awards. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach, z którego to grona wybrana zostanie Książka Roku 2021. Laureata poznamy 1 lutego.A oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

  • Pierwsza powieść – Open Wate, Caleb Azumah Nelson (Penguin Random House/Viking)
  • Powieść – Unsettled Ground, Claire Fuller (Penguin Random House/Fig Tree)
  • Biografia – Fall: The Mystery of Robert Maxwell, John Preston (Penguin Random House/Viking)
  • Poezja – The Kids, Hannah Lowe (Bloodaxe Books)
  • Książki dla dzieci – The Crossing, Manjeet Mann (Penguin)

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymują po 5000 £ (6 764 USD), nagroda główna to 30 000 £ (40 587 USD). Jej laureata poznamy 1 lutego.


Konkurs Costa, nazwany na cześć sponsora – sieci kawiarń, jest jednym z 10 najbardziej wpływowych konkursów na rynku wydawniczym. Konkurs Costa szczyci się tym, że jest „jedyną nagrodą książkową w Wielkiej Brytanii, dostępną wyłącznie dla autorów mieszkających w Wielkiej Brytanii i Irlandii”.
Nagroda została pierwotnie ustanowiona w 1971 roku przez Whitbread Plc, w 2006 roku przejęła ja firma Costa. W tym roku ochodzi więc jubileusz 50-lecia.

Od czasu wprowadzenia nagrody Książka Roku w 1985 roku 13 razy zdobyła ją powieść, 5 razy pierwsza powieść, 8 razy biografia, 8 razy tomik poezji i 2 razy książka dla dzieci. Książką Roku 2020 Costa została The Mermaid of Black Conch autorstwa Monique Roffey.

(źródło Costa Book Awards)


Dodaj komentarz