Prawo Rynek wydawniczy

Nowe dzieła w domenie publicznej

Z dniem 1 stycznia dzieła twórców, którzy zmarli w 1951 roku przeszły do domeny publicznej. Chroniące je przez 70 lat od śmierci autora prawo autorskie przestało obowiązywać i obecnie można je swobodnie wykorzystywać w dowolnym celu (również komercyjnie).



Wśród wielu twórców zagranicznych znajdziemy prace Hermanna Brocha (ur. 1886 r.) – austriackiego pisarza, zaliczanego do grona najwybitniejszych dwudziestowiecznych autorów niemieckojęzycznych, twórcy powieści Śmierć Wergilego, Lunatycy oraz Autobiografia duchowa. 70 lat temu zmarł też Tamiki Hara (1905-1951) – japoński pisarz i ocalały z bombardowania Hiroszimy, autor m.in. Letnich Kwiatów czy Krainy Pożądania, Andriej Płatonow (właśc. Andriej Płatonowicz Klimientow, ur. 1899 r.) rosyjski i radziecki prozaik-satyryk, eseista i dramaturg, autor pełnych sarkazmu i absurdu, demaskatorskich utworów obnażających bezmyślność, doktrynalne zaślepienie oraz zbrodnie systemu komunistycznego (Wykop, Czewengur), twórca serii opowiadań tematycznie związanych z II wojną światową i ukazujących okrucieństwo niemieckiej okupacji. Do domeny publicznej przejdą także dzieła André Gide’a, francuskiego pisarza, prekursora, jako zdeklarowanego biseksualisty, przemian obyczajowych we Francji, autora Lochów Watykanu, Immoralistów, Fałszerzy, laureata literackiego Nobla z 1947 r.


Z polskich twórców należy wymienić oczywiście Tadeusza Borowskiego (ur. 1922 r.), autora opowiadań (Pożegnanie z Marią, U nas w Auschwitzu, Proszę państwa do gazu), przywołujących rzeczywistość okupacji i pobytu w obozach. Niezwykle interesujące ilustracje do książek tworzył Artur Szyk (ur. 1894 r.) – artysta polsko-żydowski. Jego prace były wystawiane i publikowane nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Wielkiej Brytanii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Szeroką popularność w Stanach Zjednoczonych zdobył jednak przede wszystkim dzięki swoim politycznym karykaturom. Od 1921 mieszkał i tworzył głównie we Francji i Polsce, w 1940 osiedlił się na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1948 otrzymał obywatelstwo amerykańskie.

Niepełny wykaz można znaleźć na stronie Wikipedii.
(ap)

Dodaj komentarz