Rynek wydawniczy

Lista marzeń na 2022 rok

Z nadejściem nowego roku wiele osób decyduje się na zrobienie postanowień. Najczęściej dotyczą one rozpoczęcia diety, zwiększenia aktywności fizycznej, przeczytania określonej liczby książek czy zmiany pracy. Część z nas idzie o krok dalej tworząc listę marzeń, którą chciałoby zrealizować w wybranym przez siebie czasie. Jak sprawdził serwis Prezentmarzeń aż 45% zapytanych Polaków ma listę marzeń. Co piąty ją co roku aktualizuje, co czwarty kiedyś ją już przygotował i odznacza spełnione marzenia.


Tworzenie postanowień jest często powodowane chęcią polepszenia życia i wprowadzenia zmian, które sprawią, że będziemy szczęśliwsi i spełnieni. Jak pokazało badanie „O czym marzą Polacy w 2021 roku” zrealizowane na próbie 1126 respondentów, aż 45% zapytanych Polaków ma listę marzeń. Z kolei 19% przyznaje, że jej nie ma, ale zamierza ją zrobić.

O czym głównie marzą Polacy?

Na pierwszym miejscu, jak potwierdziło badanie serwisu Prezentmarzeń, Polacy marzą o rzeczach materialnych, jak dom czy samochód. Takie marzenia ma co trzeci zapytany. Równie dużo zapytanych Polaków, bo 28% marzy o przygodach i ekstremalnych przeżyciach, na przykład lot balonem czy skok na bungee. Dla 19% marzenia są związane z rzeczami niematerialnymi, ale budującymi pozytywne emocje, jak na przykład podróże. Z kolei 11% respondentów marzy o zdrowiu dla siebie i najbliższych, a 6% o miłości.

Marzenia Polaków w sferze rozrywki

Wiele naszych marzeń dotyczy atrakcyjnego spędzania czasu wolnego. Wśród takich marzeń dominują rozrywki w powietrzu, jak skok ze spadochronem, lot paralotnią czy awionetką, wskazane przez 30% zapytanych. Co czwarty zapytany Polak marzy o relaksie w SPA, masażach i zabiegach kosmetycznych. Dla 17% kluczowe miejsce na liście marzeń znajdują rozrywki za kierownicą, na przykład jak przejażdżka luksusowym, sportowym samochodem lub jazda off road. U 11% respondentów na liście wymarzonych form spędzania czasu wolnego znajdują się rozrywki w wodzie, jak na przykład nurkowanie, przejażdżka łodzią motorową czy flyboard. Obszary zainteresowań, z którym najbardziej są związane marzenia Polaków, jak pokazało badanie to atrakcyjne spędzanie czasu wolnego, pozwalające kolekcjonować przeżycia – 39% odpowiedzi, podróże – 28% odpowiedzi, motoryzacja – 10% odpowiedzi oraz sport – 6% odpowiedzi.

Aż 46% z 1126 zapytanych o marzenia Polaków opisuje siebie jako osoby lubiące aktywnie spędzać czas. Co trzeci respondent  deklaruje, że jest gotowy, aby poznawać coś nowego i doświadczać przygód. Tylko 12% ankietowanych postrzega siebie jako osobę lubiącą ciszę i spokój.

Nowy rok sprzyja tworzeniu listy planów i marzeń mimo, że wciąż funkcjonujemy w pandemicznej rzeczywistości. Warto ją robić, między innymi aby uzmysłowić sobie, że życie to nie tylko ciągła pogoń i problemy dnia codziennego, ale także szukanie szansy na realizację marzeń, rozwijanie się i poszukiwanie nowych zainteresowań.

Listę marzeń możemy aktualizować na bieżąco, gdyż z biegiem czasu zmieniają się nasze plany i marzenia. Co roku listę marzeń aktualizuje co piąty respondent badania. Poszukiwanie nowych pasji i próbowanie nowych form spędzania czasu wolnego to odskocznia od codzienności i obowiązków.

Badanie serwisu Prezentmarzeń pokazuje, że Polacy nie tylko przygotowują listy marzeń, ale także starają się spełniać swoje marzenia. Nowy rok sprzyja postanowieniom, zdobywaniu nowych doświadczeń, a wiele z nich związanych jest z atrakcyjnym spędzaniem czasu wolnego.

W materiale prasowym wykorzystano badanie sondażowe „O czym marzą Polacy w 2021 roku” zrealizowane w formie ankiety online serwis przez Prezentmarzeń.

Dodaj komentarz