Kadry Ludzie Polskiej Książki (LPK) Rynek wydawniczy

LPK: Krystyna Lipka-Sztarbałło

Artysta grafik, przewodnicząca Sekcji Ilustratorów Związku Polskich Artystów Plastyków.


Ludzie Polskiej
Książki
(cykl pod redakcją Barbary Petrozolin-Skowrońskiej i patronatem PTWK)

Krystyna Lipka-Sztarbałło: ur. 6 IX 1949, Warszawa.

Studia: 1967-74 ASP w Warszawie, dyplom na Wydziale Projektowania Plastycznego w pracowni architektury wnętrz prof. Wiesława Nowaka.

Praca, działalność społeczna, kariera artystyczna: ilustracją książkową zajmuje się od 1989, specjalizując się głównie w ilustracji dla dzieci; współpracowała z licznymi wydawnictwami (m.in. : PWN-np. Bajka o Piosence i nutkach, aut. Lidia Bajkowska; MAW, „Nasza Księgarnia”, WSiP, Prószyński i S-ka-np. Przygody Sindbada żeglarza, aut. Bolesław Leśmian, Mała syrena, Dzikie Łabędzie, aut. H. Ch. Andersen; Podsiedlik-Raniowski-np. Bajki. Wybór; „Ezop”), oraz czasopismami dla dzieci („Miś”, „Świerszczyk”, „Ja, ty, my”, „Ciuchcia”, „Przedszkole domowe”). Od 1995 współorganizuje, wraz z Alicją Słowikowską, cykliczną imprezę pt. „Polska Współczesna Sztuka Książki” (przegląd działalności artystycznej na rzecz książki, obejmujący wystawę obiektów i ilustracji wyłonionych w konkursie ZPAP); jest autorką programu edukacyjnego mającego na celu ułatwienie nauczycielowi twórczego wykorzystania czasu spędzonego z dziećmi na wystawie prac prezentowanych w ramach „Polskiej Współczesnej Sztuki…”. Bierze czynny udział w imprezach popularyzujących problematykę książki; występowała licznie w kraju i za granicą (np. w 1999 r. referat na Międzynarodowym Sympozjum w Bratysławie organizowanym przy BIB). W 1999 założyła przy Okręgu Warszawskim ZPAP Sekcję Ilustratorów, której przewodniczy; zadaniem Sekcji jest upowszechnianie, dla dobra polskiej książki, wiedzy o dorobku i możliwościach młodych artystów grafików w środowisku wydawców; w tym celu realizowany jest co roku konkurs „Pro Bolonia” na opracowanie graficzne książki dziecięcej, a nagrodzone prace przedstawiane są w katalogu oraz na wystawach (w siedzibie OW ZPAP oraz na Targach: „Edukacja XXI”, Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, Poznańskich Spotkaniach Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży i in.); sekcja opracowuje również pierwszy polski elektroniczny katalog polskich ilustratorów.

K.L.-Sz. była też kuratorem wielu wystaw polskiej ilustracji prezentowanych za granicą (Frankfurt 2000, we współpracy z Kathariną Busshoff; Bolonia 2001 i Bolonia 2002, we współpracy z Małgorzatą Bieńkowską). Brała udział w przygotowaniach prezentacji Polski na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej Bolonia 2003, na których Polska była Gościem Honorowym.

Nagrody:

 • 1989 – Złote Koziołki na Biennale Sztuki dla Dziecka za ilustracje do Pinokia C. Collodiego (Poznań)
 • 2001 – Medal na Międzynarodowym Biennale Ilustracji za ilustracje do Snu, który odszedł Anny Onichimowskiej (wyd. „Ezop”) (Bratysława); za tę samą książkę otrzymała wyróżnienie w Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2001, Polska Sekcja IBBY zaś uznała Sen… za Książkę Roku i wpisała na honorową Międzynarodową Listę H.Ch.Andersena.
 • 2003 – wyróżnienie PTWK w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku za ilustracje do opowiadania Moje – nie moje Liliany Bardijewskiej (wyd. „Ezop”)
 • 2004 – wyróżnienie w konkursie PS IBBY Książka Roku za ilustracje do wiersza Nie wiem kto Danuty Wawiłow w opracowaniu graficznym Joanny Gwis (GWP) oraz za tę samą książkę wyróżnienie w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2004 i wyróżnienie w konkursie Świat Przyjazny Dziecku (Warszawa)
 • 2005 – wyróżnienie w konkursie PS IBBY Książka Roku 2005 za Żółtą zasypiankę Anny Onichimowskiej (wyd. Fro9)
 • 2006 – Bestsellerek Roku dla książki A ja tak chcę Beaty Ostrowickiej (wyd. Literatura)
 • 2008 – wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2008 PS IBBY za (wyd. Stentor – Kora)
 • 2009 – III nagroda w konkursie im. Haliny Skrobiszewskiej oraz wpis na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej za ilustracje do utworu NIC Marii Mariańskiej-Czernik
 • 2010 – nagroda koreańskiego Ministerstwa Kultury dla książki Mapy mówią Heekyoung Kim (Nonjang 2009)
 • 2011 – wpis na międzynarodową listę finalistów konkursu 4 Picture Book Awards Seul Korea oraz tytuł książki miesiąca Buch des Monats, Dt. Akademie für Kinder- und Jugendliteratur dla niemieckiej edycji „Wo geht’s lang?” („Dokąd iść?”) Heekyoung Kim (wyd. Gerstenberg Verlag)
 • 2012 – nominacja do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2012
 • 2013 – nagroda w konkursie Muzeum Książki Dziecięcej za polską edycję Dokąd iść? Mapy mówią do nas (wyd. Entliczek) oraz wyróżnienie przez jury profesjonalne i nominacja przez jury dziecięce w konkursie Dong Polskiej Sekcji IBBY za tę samą książkę.
 • 2014 – nagroda specjalna dla książki autorskiej Łazienkowe pytania (wyd. Ezop) w konkursie im. Haliny Skrobiszewskiej
Krystyna Lipka-Sztarbałło i Grzegorz Leszczyński ze statuetkami Pegazików (2013 rok)

Za pracę na rzecz książki dziecięcej:

 • 2004 – Złota Odznaka Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
 • 2006 – Srebrny Medal Gloria Artis MKiDN
 • 2012 – Medal PS IBBY
 • 2013 – Pegazik (Nagroda PTWK) za całokształt twórczości

(oprac. Barbara Petrozolin-Skowrońska, uzup. ap)

One thought on “LPK: Krystyna Lipka-Sztarbałło

Dodaj komentarz