Rynek wydawniczy Rynek za granicą

2021 rok jednym z najlepszych dla francuskich wydawców i księgarzy

Francuskie organizacje wydawców i księgarzy podsumowały ubiegły dla książki – chodź pandemiczny, to  pełen działań reformatorskich dla rynku i niezwykle udany – wzrost sprzedaży o ponad 20% w stosunku do 2021 roku.  To jeden z najlepszych wyników w historii. Według danych Bookstore Observatory w połączeniu z danymi Verso, łączny obrót 402 księgarń stacjonarnych oszacowano na 445 mln euro, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu do 2020 roku. Sprzedaż internetowa wzrosła natomiast o 1500%.

Te zachęcające liczby są efektem ciężkiej pracy księgarzy, ale też to sukces sztandarowego projektu ogólnokrajowego Culture Pass (Karnet kultury)m który przyczynił się do wzrostu sprzedaży i tak już popularnych we Francji komisów i mangi

Przyszłość też zapowiada się nieźle, na co wpływ mogą mieć oczekiwane zmiany prawne dla francuskich księgarzy. Nowa ustawa o kosztach wysyłki, tzw. ustawa Darcos, która wejdzie w życie pod koniec 2022 roku, określi minimalną kwotę kosztów wysyłki (kwota nie jest jeszcze znana, wyniesie w granicach od dwóch do pięciu euro); ma to uregulować stworzony przez m.in. Amazon, problem oferowania dostawy książek za jednego centa i przywrócić uczciwą konkurencję na rynku książki. Ustawa o rynku cyfrowym pozostaje przedmiotem debaty, w szczególności wokół „  interoperacyjności plików i urządzeń używanych do czytania książek cyfrowych”.

Według EIBF (European and International Booksellers Federation) trendem dla francuskich księgarzy będzie cyfryzacja: dostęp do głównych bibliotek w formie subskrypcji (Kobo, Amazon Unlimited, Youboox, Youscribe),  Federacja wskazuje również na fuzję Editis i Hachette jako jedno z największych wyzwań 2022 roku – stworzenie wydawnictwa, którego produkcja stanowić będzie od 40 do 60% obrotów niektórych księgarni lub sieci.

(źródło ActuaLitté)

Dodaj komentarz