Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – styczeń 2022

Na pierwszej w tym roku liście bestsellerów Motyli aż 4 nowości i trzy powroty na listę. Na miejscu pierwszym utrzymał się Koniec pieniądza papierowego Rolanda Baadlera (wyd. DeReggio).1. Koniec pieniądza papierowego Rolanda Baadlera (wyd. DeReggio): autor, przenikliwy analityk i praktyk, podaje nam na tacy samo sedno podstępu wymierzonego w nasz majątek i trafnie przewiduje następstwa związanej z tym dziejowej przemiany.


2. Nowość na liście i od razu w pierwezdj trójce – Anomalia, Hevre Le Tellier (Filtry) – Anomalia flirtuje z thrillerem i science-fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, puszcza oko do netfliksowych seriali, a zarazem jest ultraliteracką konstrukcją, piętrzącą intertekstualne poziomy.


3. An-Tin-Ji, Walter Hofer (Veda): Po prawie trzydziestu latach w roli dyrektora Pucharu Świata FIS w skokach narciarskich, kiedy przeszedł na emeryturę, Walter Hofer zaskoczył chyba wszystkich – nie opublikował wspomnień czy dziennika, nie dał się namówić na wywiad-rzekę przez któregoś z czołowych dziennikarzy sportowych. Napisał i wydał powieść, w dodatku romans – jest tu wszystko, czego potrzeba: ciekawie zarysowani główni bohaterowie, ich dramatyczne losy z happy-endem w wypadku jednego z nich i wielką niewiadomą co do losów drugiego, dynamiczne tło akcji, w dodatku bardzo współczesne, bliskie wielu kibicom skoków i sportu w ogóle. Do tego – wątek polski, który z pewnością zyska uznanie czytelników na Wisłą.


4. 2022. Rok Wodnego Tygrysa, Jacek Kryg (Halszka): Prognozy astrologiczne i feng shui na 2022. Nowe zodiakalne zwierzę horoskopu chińskiego, nowy władca świata, który urząd swój będzie sprawować przez chińskich dwanaście miesięcy, to Wodny Tygrys.


5. TECH. Krytyka Środowiska Technologicznego, Jan Białek (Garda):  Problematyka wdrażania do 2040 roku nowych technologii i powstającego w związku z tym ewolucyjnego środowiska technologicznego, mechanizacja człowieka i środowiska naturalnego. Zrozumienie tych zagadnień jest niezwykle istotne, gdyż ekspansja środowiska technicznego bezpowrotnie zmieni człowieka i całe środowisko naturalne.


6. Choroba refluksowa przełyku. Dieta i jadłospisy, praca zbiorowa (EscapeMagazine.Pl): e): Refluks żołądkowo-przełykowy (ang. gastroesophageal reflux disease – GERD) to zarzucanie treści żołądkowej do przełyku powodujące pogorszenie jakości życia chorych i (lub) uszkodzenie nabłonka przełyku. Choroba refluksowa przełyku (GERD) zalicza się do jednej z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w krajach wysoko rozwiniętych. Dieta pomagaa w leczeniu tej dolegliwości.


7. 27 śmierci Toby’ego Obeda, Joanna Gierak-Onoszko (Instytut Reportażu/Dowody Na Istnienie): Co ukryto pod kanadyjską mozaiką kulturową? Joanna Gierak-Onoszko kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.


8. Sto lat Modernizmu, ks. Dominique Bourmaud (DeReggio): Ks. Dominique Bourmaud w „Stu latach modernizmu” stworzył kompendium filozoficznych pułapek, które sprawiły, że tak liczni  naukowcy, postępowi księża i zwykli ludzie sami nie rozumieją, co mówią, myślą, i kto im sufluje utopijne poglądy. Z zawiłych zdań celebrytów idei (m. in. Lutra, Kanta, Hegla, Sartre’a,  Teilharda de Chardin,  Rahnera, de Lubaca, a także – niestety – papieży od drugiej połowy XX w.), wydobywa sedno modernizmu, które za każdym razem okazuje się nie tylko czymś ogranym, ale przede wszystkim – absurdalnie głupim..


9. Kości, które nosisz w kieszeni, Łukasz Barys (Cyranka): Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować. Łukasz Barys prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.

10. Plandemia Covid-19, Danuta Mikołajewska (Oficyna Wydawnicza Wexel): PLANDEMIA COVID- 19 to lekarska ocena rewolucyjnego niszczenia porządku świata. Obnaża sztuczki medialnej propagandy,  wykazując ich niezgodność z nauką. Ostrzega przed telemedycyną, zdalnym nauczaniem i ograniczaniem swobód obywatelskich. Uświadamia, że zdrowie i bezpieczeństwo stanowią pretekst do zastraszania. Łączy lekkość narracji z argumentacją, usiłującą rozbudzić  czujność, warunek przetrwania w świecie rządzonym przez kłamstwo.


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Stworzyć komiks, Scott McCloud (Kultura Gniewu)
12. Kto zabił Iwonę Wieczorek?, Janusz Szostak (Milenium Media AWPK)
13. Rok magicznego myślenia, Joan Didion (Realacja)
14. Europa przeciwko Żydom 1880-1945, Gotz Aly (Filtry)
15. Realizm kapitalistyczny, Mark Fisher (Książka i Prasa)
16. Zmora. Sekrety najnowszej historii Polski, Jarosław Kornaś, Stanisław Michalkiewicz (Capital Book))
17. Śmierć pięknych saren, Ota Pavel (Stara Szkoła)
18. Szkoła Lipska i systematyczna destrukcja edukacji, Paolo Lionni (Garda)
19. Dna moczanowa. Dieta i jadłospisy dla smakoszy, Beata Cieślowska, Marcin Majewski (Escapemagazine.pl)
20. Wypiór, Grzegorz Uzdański (Filtry)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz